In vitro evaluation of the effect of monobond etch and prime mep application on shear bond strength and bonding between resin cement and lithium disilicate glass ceramic
MEP (Monobond etch & prime) uygulamasının lityum disilikat seramik ve rezin siman arasındaki makaslama bağlanma dayanımına etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 574176
  2. Yazar: MUSTAFA MEGHLAJ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı MEP uygulamasının rezin siman ve lityum disilikat seramik arasındaki makaslama bağlanma dayanımı üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntemler: Altmış adet ısıyla preslenmiş lityum disilikat diskler 2 gruba ayrıldı (n = 15) (IPS E-max Pres ve GC LiSi Pres). İki grubun yuzeyıne 4.5% HF asid uygulandı ve 7 mm Kompozit Çubuk Tetric N-Ceram ve G-ænial posterior (Variolink Esthetic LC ve G-CEM LinkForce DC) ile kaplandı. Diğer iki gruba ise MEP uygulandı ve aynı yapıştırma simanı kullanıldı. Polimerizasyon için ve LED cihaz 1200 mW / cm2 kullanıldı. Sonrasında 5 ° C ve 55 ° C sıcaklıklarda 20000 termal döngü yapıldı. Kırılma dayanımı değerleri universal test cihazı (shimadzu universal machine) ile ölçüldü. Verilerin istatistiksel analizi SPSS istatistik programı kullanılarak yapıldı. Ölçüm sonuçlarından elde edilen değişim değerlerinin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde ANOVA testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the effect of monobond etch and prime (MEP) application on shear bond strength between resin cement and ceramics. Materials and Methods: Sixty heat-pressed lithium disilicate discs were divided into four groups (n=15) (IPS E-max Press and GC Initial LiSi Press). Two groups were fabricated and surface treated by HF acid 4.5% and cemented to 7 mm diameter Composite bars of Tetric N-Ceram and G‐ænial posterior by (Variolink Esthetic LC and G-CEM LinkForce DC). The other two groups were treated by MEP and carried out with the same cement sequence. LED device 1200 mW/cm2 used for the curing and thermocycling procedure was carried out in 5°C and 55°C temperatures for 20000 thermal cycles. Shear bond strength values were measured by a universal testing machine (shimadzu universal machine). Statistical analysis of the data was performed using the SPSS statistical program.