Deneyimsel oyun modeli temel alınarak geliştirilen dijital oyunun manyetizma konusundaki başarıya etkisi
The effect of digital game developed based on the experiential game model on the achievement of magnetism subject
  1. Tez No: 574221
  2. Yazar: VOLKAN DAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Öğrencilerin eğitim yaşamları boyunca fizik derslerine yönelik motivasyonları genellikle düşüktür. Günümüzde öğrencilerin içsel motivasyonlarının yüksek olduğu ve bu nedenle yöneldikleri belki de en önemli etkinlik dijital oyun oynamaktır. Derslerin aksine, öğrenciler oyun oynamanın yaşamlarına katkılarını düşünmezler, çünkü oyun oynarken eğlenirler. Bu içsel motivasyonu fizik eğitimi alanındaki başarıyı arttırmak için kullanmak, eğlence ile eğitimi bir araya getirmek eğitim için olumlu bir katkı olabilir. Bu nedenle bu çalışmada, öğrencilerin dijital oyunlara yönelik içsel motivasyonlarının derslerdeki başarılarını arttırmak için kullanılıp kullanılamayacağı problem durumu olarak ele alınmıştır. Bu kapsamda çalışmanın amacı, öğrencilerin manyetizma konusundaki başarılarını arttıracak dijital bir oyun geliştirmektir. Oyun deneyimsel oyun modeli temel alınarak geliştirilmiştir. Oyun geliştirilirken de Ar-Ge için sıklıkla kullanılan ADDIE (Analiz [Analysis] - Tasarım [Design] - Geliştirme [Development] - Uygulama [Implementation] - Değerlendirme [Evaluation]) modeli kullanılmıştır. Sekiz katılımcıyla, açıklayıcı karma yöntem tasarımı kullanılarak oyunun başarısı ve modele uygunluğu test edilmiştir. Değerlendirme sonucunda geliştirilen oyunun modele uygun olduğu ve başarıyı olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Students are often less motivated towards physics course throughout their education life. Today, students have a high motivation to internalize, and perhaps the most important event they turn to is to play digital games. Contrary to the lessons, students do not consider their contributions to the lives of playing games, because they enjoy playing games. Using this inner motivation to increase the success in physics education, bringing together entertainment and education can be a positive contribution to education. For this reason, in the study, it was considered as a problem that the students' internal motivations for digital games could not be used to increase the success of the lessons. The intention of working in this context is to develop a digital game that will enhance the students' achievements in magnetism. The game was developed based on the experiential game model. While the game is being developed, the ADDIE (Analysis - Design - Development - Implementation - Evaluation) model which is frequently used for R & D is used. Using explanatory mixed methods design for researches with eight participants, game success and model fit were tested. As a result of the evaluation, the model of the game developed has reached the result that it is appropriate and that the success is positively affected.