Elektriklenme konusunda dört aşamalı kavram yanılgısı testi geliştirme
Development of four-tier misconception test on electrification
- Tez No: 574222
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise öğrencilerinin elektriklenme konusundaki kavram yanılgılarını tespit etmek için kullanılabilecek, sonuçları güvenilir ve geçerli olan dört aşamalı bir kavram yanılgısı testi geliştirmektir. Çalışmada geliştirilen Elektriklenme Kavram Testi (EKT), her biri dört aşamalı hazırlanmış 24 sorulardan oluşmaktadır. EKT'den elde edilen verilerin güvenirliği test etmek için EKT'nin farklı aşamalarındaki hem doğru cevaplardan alınan puanlar, hem de kavram yanılgısı puanları kullanılarak Cronbach alfa (α) güvenirlik katsayıları hesaplanmıştır. EKT'den elde edilen verilerin geçerliğini test etmek için EKT'nin farklı aşamalarındaki doğru cevaplardan alınan puanlar ile eminlik puanları arasındaki ilişkilere bakılmış, EKT'deki yanlış sebepli doğru, doğru sebepli yanlış cevap ve bilgi eksikliği yüzdelikleri hesaplanmış, EKT'deki doğru cevaplara ait kodlamalar kullanılarak faktör analizi yapılmıştır. Çalışmada öğrencilerin kavram yanılgısı yüzdelikleri hesaplanırken üç farklı yöntemden yararlanılmıştır. Bu yöntemler arasından Veya KY yöntemi ile Ve KY yönteminden elde edilen verilerin Hepsi KY yönteminden elde edilen verilere göre daha güvenilir ve geçerli olduğu bulunmuştur. Alan yazına kazandırılan kavram yanılgılarının başında;“iki cisim arasındaki elektriksel kuvvetin büyüklüğü, cisimler arasındaki ortamdan/maddeden bağımsızdır.”yanılgısı gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop an applicable four-tier diagnostic test its result is valid and reliable to defect high school students misconceptions on electrification. EKT consists of 24 four-tired Cronbach's alpha (α) reliability coefficients were calculated using the scores obtained from the correct answers and misconceptions scores at different stages of the EKT to test the reliability of the data obtained from the EKT. In order to test the validity of the data obtained from the EKT, the relationships between the scores obtained from the correct answers at different stages of the ECT and the confidence scores were examined, the percentages of false negatives and false positives and lack of knowledge were calculated, factor analysis was performed using the coding of the correct answers in the EKT. Three different methods were used to calculate percentages of students' misconceptions. Among these methods, data obtained from Or Misconception and Sum Misconception Scores has been found more reliable and valid than the data obtained from And Misconception Scores.“The magnitude of the electrical force between two objects is independent of the medium/matter between the objects.”is the one of the new misconceptions gained in literature.