Üniversite son sınıf öğrencilerinin kaygı düzeyleri ile benlik saygısı düzeyleri arasında umudun aracı rolü üzerine bir araştırma
A research on the mediating role of hope on the relation between senior universty sutudents' anxiety and self esteem
- Tez No: 575278
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Küreselleşme, ekonomideki yeniden yapılanma, siyasal reformlar ve son yıllarda yaşanan ekonomik krizler işsizliği önemsenecek boyutlara yükseltmektedir. Ülkemizde üniversite öğrencilerinin okul hayatlarının son bulması ve mezun olmaları ile gelecek endişesi ve bir iş sahibi olamama kaygısı başlamaktadır. Genç işsizlik oranlarının yüksek olması risk altında olan genç işgücü grubunun işsizlik kaygısını daha çok arttırmaktadır. Gençlerin istihdam sahasına ilk defa giriyor olmaları, onların dezavantajlı gruba dahil olmasına neden olmaktadır. Tecrübe eksikliğinin de getirmiş olduğu istihdam edilememe durumu, gençleri ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunlarla karşı karşıya getirmektedir. Bu çalışmanın genel yaklaşımı, Türkiye'de genç işsizliğin, bireylerde ortaya çıkardığı psiko-sosyal problemlere odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı, üniversite son sınıf öğrencilerinin kaygı düzeyleri ile benlik saygısı düzeyleri arasında umudun aracı rolünü incelemektir. Bununla birlikte katılımcıların kişisel özelliklerinin, söz konusu problemleri etkileme düzeyleri de tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde işsizlik kavramı, ikinci bölümde genç işsizlik, üçüncü bölümde işsizliğin birey üzerinde psiko-sosyal etkileri konusu ele alınmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise 370 üniversite son sınıf öğrencisinden elde edilen veriler, SPSS 25.0 ve LİSREL 8.7 istatistik paket programları ile analiz edilmiştir. Son bölümde kaygı ile benlik saygısı ilişkisinde umudun aracı rolü ve sosyo-demografik değişkenler bakımından kaygı düzeyinde, benlik saygısında ve umutsuzluk düzeylerinde farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Pearson korelasyon analizi sonucunda kaygı ile benlik saygısı ilişkisinde umudun kısmı aracı rol gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization, reorganization of the economy, political reforms and recent economic crises have raised the issue of unemployment to a significant level. Many university students in Turkey are now concerned about finding jobs and suffer from future anxiety. High youth unemployment rates boost the anxiety of young people even more. Lack of experience means even greater disadvantage in finding jobs. Such risk of unemployment means economic, social and psychological problems for young people. The general approach of this research is to focus on psychological and social problems of young people resulting from youth unemployment. The purpose of the research is to analyze the function of hope as a mediator between the anxiety levels and self-esteem levels of seniors. Another focus is on how personal qualifications of individuals effect such issues. This research has four sections. Section one focuses on the concept of unemployment, section two on youth unemployment, and section three on the psychological and social impacts on unemployment on individuals. In the final section, data acquired from 370 seniors were analyzed using SPSS 25.0 and LİSREL 8.7 statistics software. The mediating function of hope between anxiety and self-esteem was analyzed and it was researched whether or not hope changed the levels of anxiety and self-esteem in terms of social and demographical variables. Pearson correlation analysis confirms that hope has a partial function as a mediator between anxiety and self-esteem.