Cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin eğitim öncesi ve sonrası istenmeyen perioperatif hipotermi hakkında farkındalıkları
Evaluation of nurses working in surgical units awareness of inadvertent perioperative hypothermia before and after training
- Tez No: 575535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırma bir Üniversitenin Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi cerrahi birimlerinde çalışan hemşirelerin, eğitim öncesi ve sonrası istenmeyen perioperatif hipotermi hakkında farkındalıklarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde çalışan 260 cerrahi hemşiresi, örneklemini 200 cerrahi hemşiresi oluşturdu. Veriler 01 Şubat-01 Mayıs 2019 tarihleri arasında literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan ''Kişisel Bilgi Formu'' ve“İstenmeyen Perioperatif Hipotermi Değerlendirme Formu”aracılığı ile yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğunda Kolmogorov Smirnov test ve Box Plot grafikler kullanıldı. Normal dağılım gösteren değişkenlerin değerlendirmelerinde Oneway Anova test ve post-hoc Bonferroni test kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerde ise gruplara göre değerlendirmelerde Kolmogorov Smirnov test, post-hoc Dunn test; grup içi değerlendirmelerde ise Friedman test ve bonferroni düzeltmeli Wilcoxon Signed Rank test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in order to raise awareness of inadvertend perioperative hypothermia in the nurses working in Tekirdag Namik Kemal University Health Research and Application Center. The population of the study consisted of 260 surgical nurses working in the Health Application and Research Center and sample population of 200 surgical nurses. The data were obtained by face-to-face interview method by ''Inadvertent Perioperative Hypothermia Evaluation Form "prepared by the researchers between 1 February and 1 May 2019. Kolmogorov Smirneov test and Box Plot graphics were used for data distribution. Oneway Anova test and post-hoc Bonferroni test were used in the evaluation of the variables that normally distributed. Kolmogorov Smirnov test, post-hoc Dunn test; Friedman test and Wilcoxon signed Rank test with bonferroni correction were used in the in-group evaluations.