Keman eğitiminde performans sürecinin değerlendirilmesi ve keman öğrencilerinin çalma performanslarına yönelik özyeterlik düzeylerinin belirlenmesi
Evaluating the process of performance in violin education and identifying the self-efficacy of violin students based on playing performance
  1. Tez No: 575577
  2. Yazar: SEVİLAY KALAY MEYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEYDA ÇİLDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversitelerin GSE Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında keman eğitimi alan öğrencilerin performans süreçlerinin değerlendirilmesi ve keman öğrencilerinin çalma performanslarına yönelik özyeterlik düzeylerini belirlemek üzere geçerli ve güvenilir ölçümlerin elde edildiği kullanışlı bir ölçme aracı geliştirmektir. Karma yöntem türünde yapılan bu araştırmada öncelikle araştırmanın nitel boyutu olarak ilgili alan yazın taranmış ve amaçlı örnekleme yöntemlerinden kartopu (zincir) örnekleme yöntemi ile 7 öğretim elemanı ile keman eğitiminde performans sürecine ilişkin görüşmeler yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilen sonuçlar betimsel analiz yöntemi ile incelenmiş ve kodlara ayrılmıştır. Elde edilen tema ve kodlar ile araştırmacı tarafından geliştirilen ve öğrencilerin performans süreçlerinde“teknik, müzikal ve estetik”becerilerine ilişkin özyeterlik algılarının ortaya konması hedeflenen bir ölçme aracı hazırlanmıştır. Bu kapsamda araştırmanın nicel boyutunda araştırmanın evrenini, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında GSE Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda keman eğitimi alan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise amaçlı örnekleme ile belirlenen Türkiye'nin yedi bölgesinde yer alan 13 üniversitede öğrenim gören 256 lisans 1., 2., 3., ve 4. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır.“Keman Eğitiminde Çalma Performansına Yönelik Özyeterlik”ölçeği ve kişisel bilgiler formu kullanılarak toplanan veriler sonucunda yapı geçerliği için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmış, güvenirlik çalışmaları kapsamında maddelerin iç tutarlık (Cronbach Alpha) katsayıları incelenmiştir. Analizler sonucunda 37 maddeden oluşan tek boyutlu bir ölçek elde edilmiştir. Ölçekten alınan toplam puanlara göre araştırma kapsamında incelenen bağımsız değişkenlerden“cinsiyet, yaş, yılda ortalama gidilen sergi/müze, yılda ortalama okunan kitap sayısı”na göre anlamlı bir fark elde edilememişken,“sınıf düzeyi, çalgıya başlama yaşı ve mezun olunan okul türü”nde anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Araştırma sonucunda uygulamaya yönelik ve sonraki araştırmalara ışık tutabilecek çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to develop a useful measuring tool that provides valid and reliable data while evaluating the process of performance and identifying the self-efficacy of violin students, who study at Department of Fine Arts Education Division of Music Education, based on their playing performance. The study was conducted in mixed method, in which the field literature regarding the qualitative aspect of the study was reviewed, and 7 instructors were interviewed about the process of performance in violin education, with snowball (chain) sampling method which is one of the purposeful sampling methods. The results obtained by using a semi-structured interview form were analyzed with descriptive analysis method and divided into codes. With these themes and codes, a measuring tool was developed by the researcher, the aim of which is to reveal the self-efficacy perception of the students on their“technical, musical, and aesthetic”skills in the process of performance. Within this context, the population of the research consisted of students, who received violin education at the Department of Fine Arts Education Division of Music Education in 2018-2019 academic year. Sample of the research, on the other hand, consisted of a total of 256 freshmen, sophomore, junior, and senior students who study at 13 universities located in the seven regions of Turkey and were determined through purposeful sampling method. After having obtained the data by using the“Self-Efficacy in Violin Education Based on Playing Performance”scale and the personal information form; exploratory and confirmatory factor analyses were conducted for structure validity, and then the internal consistency (Cronbach Alpha) coefficients of the points were analyzed within the context of reliability studies. A one-dimensional scale consisting of 37 points was obtained in the end of the analyses. Total scores of the scale revealed that, among the independent variables; there was no significant difference between“gender, age, average number of exhibitions/museums attended in a year, and average number of books read in a year”; whereas significant differences were detected between“level of grade, age at starting the instrument, and type of school graduated from”. Certain suggestions were provided at the end of study, which can shed light on the application and further studies.