Kadınların siyasete katılımı: Türkiye örneği
Women's participation in politics: example of Turkey
  1. Tez No: 575618
  2. Yazar: ERTUĞRUL BEYAZIT SELVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÖRSELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yönetime katılma söz konusu olduğu zaman akla ilk gelen şey kuşkusuz ki yönetimdir. Bu sebepledir ki yönetim sisteminin ayrılmaz parçası 'yönetime katılmadır'. Yönetenler ve yönetilenler insanlık tarihi kadar eskidir. Hemen hemen tüm toplumlarda ve uygarlıklarda bir azınlık çoğunluğa hükmetmiş ve çoğunluk da yönetime dâhil olarak azınlığın kararlarına ortak olmayı ve demokratik bir şekilde sonuca ulaşılmasını istemiştir. Bu katılım her zaman erkekler çerçevesinde düşünülmüş, kadınlar çok fazla ön plana çıkmamıştır. Kadınların siyasete katılımı ve siyasal katılımı etkileyen faktörler son yıllarda birçok araştırmacı tarafından incelenen konulardır. Bu çalışmada güncel literatür taranmış; kadınların siyasal katılımı, genel anlamıyla siyaset ve siyasal katılım kavramları, toplumsal cinsiyet anlayışı ile politik katılımın arasındaki ilişki, kadın hakları ve kadınların siyasal katılımının tarihsel gelişiminin şu anki konumu, uluslararası ilişkilerin tarihsel sürecinde feminizm, nüfuzu olan kadınlar, Türkiye'deki kadınların siyasetteki yerleri ve katılımlarını etkileyen etmenler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first thing that comes to mind when it comes to participation in management is undoubtedly management. For this reason, the integral part of the management system is parç participation in management. The rulers and the ruled are as old as the history of mankind. In almost all societies and civilizations, a minority dominated the majority, and the majority also included in the ruling of the minority to join the decisions of the minority, to achieve a democratic conclusion. This participation was always considered within the framework of men, women did not come to the fore. The participation of women in politics and the factors influencing political participation are the subjects examined by many researchers in recent years. In this study, the current literature was reviewed; political participation of women, literally politics and political participation concept, the relationship between political participation and gender concept, women's rights and the current location of the historical development of women's political participation, feminism in the historical process of international relations, women with influence, the place and role of women in politics in Turkey The factors affecting their participation were examined.