Türkiye'de yerel siyasette kadın katılımı: Erbaa örneği
Women's participation in local politics in Türkiye: The case of Erbaa
- Tez No: 947518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüz Türkiye'sinde ve dünya genelinde kadınların siyasal yaşama aktif katılımını engelleyen toplumsal zihniyet yapıları ve cinsiyet temelli eşitsizlikler, demokratik bir sorun olarak varlığını sürdürmektedir. Türkiye'nin çok partili siyasal hayata geçişi demokratikleşme açısından önemli bir aşama olsa da kadınların siyasal temsili tek partili döneme kıyasla yetersiz kalmıştır. Bu durum, demokratikleşme ile kadın temsili arasında bir çelişki yaratmakta ve siyasal eşitliğin sağlanamamasının demokrasinin niteliğini zayıflattığını göstermektedir. Kadınların hem ulusal hem yerel siyasette yeterince temsil edilmemesi, çeşitli politika ve çalışmalarla giderilmeye çalışılsa da özellikle yerel düzeyde temsil oranları oldukça düşüktür. Oysa yerel siyaset, demokrasinin başladığı yer olarak görülmekte ve kadınların siyasete katılımı açısından önemli bir alan oluşturmaktadır. Bu çalışma, Tokat'ın Erbaa ilçesi özelinde kadınların yerel siyasetteki temsilini incelemektedir. Araştırma, kadınların yerel siyasete katılım düzeylerini, karşılaştıkları engelleri ve bu süreçteki deneyimlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde siyasal katılım ve kadın temsili kavramsal olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde toplumsal cinsiyet eşitliği ve demokrasi teorileri çerçevesinde yerel siyasette kadınların durumu analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise Erbaa'da aktif yerel siyaset yapan 12 kadınla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerin bulguları sunulmuştur. Bu araştırma, kadınların temsiline ilişkin literatüre katkı sunmayı ve çözüm önerileri geliştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In contemporary Türkiye and around the world, societal mindset structures and gender-based inequalities continue to hinder women's active participation in political life, constituting an ongoing democratic issue. Although Türkiye's transition to a multi-party system marked a significant step toward democratization, women's political representation has remained insufficient compared to the single-party era. This situation creates a contradiction between democratization and gender representation and reveals a structural weakness in achieving political equality.Despite various policies and efforts to increase women's representation in both national and local politics, women continue to be significantly underrepresented, especially at the local level. Yet, local politics is considered the foundation of democracy and a key area for women's entry into political life. This study aims to examine women's representation in local politics, focusing on the Erbaa district of Tokat. It seeks to reveal the level of participation, the challenges faced, and the experiences of women involved in local governance.The study consists of three main parts. The first part conceptually discusses political participation and women's representation. The second part analyzes the position of women in local politics within the framework of gender equality and democratic theory. In the third part, semi-structured interviews were conducted with 12 women actively involved in local politics in Erbaa, and their experiences were evaluated. This research aims to contribute to the literature on women in local politics and to develop policy recommendations to enhance their representation in political life.