Perkütan koroner girişim sonrası uygulanan reiki ve akupresürün femoral kateter çekimi sırasındaki ağrı, anksiyete ve yaşam bulgularına etkisi: randomize kontrollü çalışma
The effect of reiki and acupressure on pain, anxiety and vital signs during femoral catheter extraction after percutaneous coronary intervention: randomized controlled study
- Tez No: 800901
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırma, perkütan koroner girişim sonrası uygulanan reiki ve akupresürün femoral kateter çekimi sırasındaki ağrı, anksiyete ve yaşam bulgularına etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Prospektif randomize kontrollü olarak yürütülen çalışma reiki grubu (n=28), akupresür grubu (n=28) ve kontrol grubu (n=28) olmak üzere 84 hasta ile gerçekleştirildi. Femoral kateter çekiminden 20 dakika önce reiki grubuna yedi çakra bölgesine 18 dakika reiki, akupresür grubuna LI4, HT7 ve PC6 noktalarına 20 dakika akupresür uygulandı. Kontrol grubuna ise standart bakım uygulandı. Her üç gruba uygulama öncesi ve femoral kateter çekiminden beş dakika sonra Visual Analog Skala, Spielberger Durumluk Anksiyete Ölçeği ve yaşam bulguları takip formu uygulandı. Elde edilen veriler paired t test, One-Way ANOVA ve Tukey test istatistiği kullanılarak değerlendirildi. Uygulama öncesi ağrı, anksiyete ve yaşam bulguları açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of reiki and acupressure on pain, anxiety, and vital signs during femoral catheterization after percutaneous coronary intervention. The study, which was conducted as a prospective randomized controlled study, was carried out with 84 patients: reiki group (n=28), acupressure group (n=28), and control group (n=28). Twenty minutes before the femoral catheter was extracted, 18 minutes of reiki was applied to the seven chakra regions in the reiki group, and 20 minutes of acupressure was applied to the LI4, HT7, and PC6 points in the acupressure group. The control group received standard care. All three groups were applied the Visual Analog Scale, Spielberger State Anxiety Scale, and vital signs follow-up form before and five minutes after femoral catheter extraction. The data obtained were evaluated using paired t-test, One-Way ANOVA, and Tukey test statistics. No significant difference was found between the groups in terms of pain, anxiety, and vital signs before the application (p>0.05).