Kuşaklararası eksende psikotarih temelli çocuk yetiştirme stillerinin travma, bağlanma ve dissosiyasyon açısından incelenmesi
Investigations of psychohistorical child rairing styles in terms of trauma, attachment and dissociation intergeneration line
- Tez No: 575904
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırmanın amacı, üç nesil yetişkin kadın bireylerin (torun, anne, anneanne) psikotarihsel çocuk yetiştirme stillerinin; çocukluk çağı travma ve ihmaline, anne-çocuk arasındaki bağlanma durumuna ve dissosiyasyona olan etkilerini belirlemektir. Bu amaçla araştırmaya katılmayı kabul eden ve İstanbul'da ikamet eden 4 farklı kuşaktan (Sessiz Kuşak, Baby Boomer Kuşağı, X kuşağı, Y Kuşağı) 3 nesil kadına (torun, anne, anneanne) Demografik Bilgi Formu, Kapsamlı Genel Ebeveynlik Anketi (CGPQ), Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-28) ve Ana Babaya Bağlanma Ölçeği (ABBÖ) verilmiştir. Araştırmaya her nesilden 36'şar kadın olmak üzere toplam 108 kadın katılmıştır. Birebir olarak görüşülen katılımcıların hepsi araştırmadaki tüm ölçekleri doldurmuştur. Elde edilen bulgular ile Frekans ve Dağılım Analizleri, Deskriptif Analizler, Varyans ve Korelasyon Analizleri yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda Kapsamlı Ebeveynlik Anketi Toplam Puanı açısından kuşaklararası farklılık bulunmazken, ölçeğin alt boyutları olan Destekleme, Fiziksel Disiplin ve Katılım alt boyutlarında anlamlı bir fark bulunmuştur. Araştırmadaki diğer önemli sonuçlara bakarsak; Dissosiyatif Yaşantılar Puanı kuşaklararasında anlamlı farklılık göstermemektedir. Katılımcıların Dissosiyatif Yaşantılar Puanı ile Çocukluk Çağı Travmaları Toplam puanı arasında ilişki bulunmamış, Kapsamlı Ebeveynlik Anketi Toplam Puanı ile Çocukluk Çağı Travmaları Toplam Puanı arasında anlamlı ilişki bulunmuş, Kapsamlı Ebeveynlik Anketi Toplam Puanı ile Ana Babaya Bağlanma Ölçeği Toplam Puanı arasında anlamlı ilişki bulunmuş ve son olarak Çocukluk Çağı Travmaları Toplam Puanı ile Ana Babaya Bağlanma Ölçeği Toplam Puanı arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Çalışmamızda çocuk yetiştirme stillerinin, çocukluk çağı travmalarının, dissosiyasyonun ve bağlanmanın adli bilimler ve klinik açısından önemi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine psychohistorical child rairing styles of three generations of adult women (grandchild, mother, grandmother) and its effects on childhood trauma, childhood neglect, attachment and dissociation. It has been given Demographic Information Form, Comprehensive General Parenting Questionnaire (Kapsamlı Genel Ebevenynlik Anketi), Dissociative Experiences Scale (Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği), Childhood Trauma Questionnaire (Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği), Parental Bonding Instrument (Ana Babaya Bağlanma Ölçeği) to 4 generations of women (The Silent Generation, Baby Boomer Generation, Generation X, Generation Y) who accept to participate and live in Istanbul. 36 women for every generation. Totally 108 women participated to the research, 36 women for each generation. All the participants filled all the scales one on one interviews. Frequency and distribution analysis, descriptive analysis, variance and correlation analysis are applied. Although, comprehensive General Parenting Questionnaire Score proves that there was no difference between generations, there was significant differences in the Support, Physical Discipline and Participation subscales. If we look at the other important results of the research; we could not see significant differences between generations in terms of Dissociative Experiences Scales scores. Furthermore, there is no correlation between scores of Dissociative Experiences scale and Childhood Trauma Questionnaire but there is a significant relation between Childhood Trauma Questionnaire Score and Comprehensive General Parenting Questionnaire Score. There is a statistically significant relationship between Comprehensive General Parenting Questionnaire's score and Parental Bonding Instrument total score. Lastly, there is a significant relationship between Childhood Trauma Score and Parental Bonding Scores. In our study, child raising styles, childhood traumas, dissociation and attachment is explained from forensic science and clinical psychology perspective.