Muhâsebede hata ve hilelerin önlenmesinde mali hizmet çalışanlarının sorumluluğunun tespitine yönelik bir araştırma: Sivas ili sağlık kurumları üzerine bir uygulama
An investigation for determining the responsibility offinancial service employees of errors and charges inaccounting: An application on the health institutions of Sivas
- Tez No: 576116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENİS BAHA BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde muhâsebede meydana gelen hata ve hile skandallarının birçok sektöre zararı olmaktadır. Oluşan zararlar da muhâsebe ve mali hizmet çalışanlarına olan güvenin azalmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye' de mali hizmet çalışanlarının muhasebe hata ve hilelerindeki sorumluluğunun belirlenmesidir. Yapılan araştırma bulgularının hem literatüre hem de mali hizmet çalışanlarının çalışmalarına fayda sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu amaca ulaşmak için Sivas ilinde bulunan sağlık kurumlarında faaliyet gösteren mali hizmet çalışanlarına yönelik ankete dayalı bir çalışma yapılmıştır. Elde edilen bulgular tek yönlü varyans testti ve t testi aracılığı ile değerlendirilmiştir. Anketin sonuçlarının değerlendirilmesi ile muhâsebe hataları, muhâsebe hileleri ve muhâsebede hata ve hilelerin önlenmesinde mali hizmet çalışanlarının sorumlulukları ile ilgili ortaya çıkan sonuçlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, errors and cheating scandals occurring in the accounting industry are damaging the sector. Those scandal result in a decrease in the trust in accounting and Financial service employees. The purpose of this study is to clarify the responsibility of financial service employees in the determination and prevention of errors and irregularities of accounting in Turkey. To achive this aim, a survey based on inqury was carried out for financial service personel operating in health instutions in Sivas province. The data were analysed using T- test an done- way variance test. In the evulation of the results of the survey, accounting errors, accounting cheats and responsibilities of financial service personel in the prevention of errors and irregularities in accounting are stated