Redox-aktiv N-(sübstitüe) benzil amin esaslı bazı geçiş metal şelat komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve termal özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 57613
  2. Yazar: MEHMET TÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YALÇIN NUTKU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
öz Bu çalışmada, sterik hinderedli fenol grubu içeren Schiff baz ligandlan sentezlenmiş ve sonra bu ligandlann Cu(II), Co(II), Ni(II), Pd(II), VO(II) ve Zn(II) kompleksleri elde edilmiştir. Bütün bileşikler elementel analiz, infrared, elektronik absorpsiyon spektroskopisi, magnetik moment ve molar iletkenlik değerleri ile karakterize edilmişlerdir. Schiff baz ligandlarının yapısını daha iyi aydınlatabilmek için lH ve 13C-NMR spektroskopileri kullanılmıştır. Schiff baz ligandlarının Ni(II) ve Pd(II) komplekslerinin tümünün diamagnetik ve kare-düzlem yapılara sahip olduklar belirlenmiştir. Bütün Co(II) komplekslerinin tetrahedral olduğu anlaşılmıştır. Sentezlenen Cu(II) ve Zn(II) komplekslerinin bazılannm da tetrahedral yapıya sahip olduklan tespit edilmiştir. Bununla beraber, VO(II) komplekslerinin kare-piramidal geometriye sahip olduğu görülmüştür. Ligandlar ve geçiş metal komplekslerinin termal özellikleri terrnogravimetri ve diferansiyel termal analiz teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, the Schiff base ligands containing sterically hindered phenol group were synthesized and the Cu(II), Co(II), Ni(II), Pd(II), VO(II) and Zn(n) complexes of these ligands have been obtained. All the compounds have been characterized by elemental analysis, infrared, electronic absorption spectra, magnetic moment and molar conductance data. In order to the better understand the structure of the Schiff base ligands, the *H and 13C-NMR spectra were employed. The nickel(II) and palladium(II) complexes of all the Schiff base ligands were found to be diamagnetic and had square- planar nature around the metal ions. All of the cobalt(II) complexes appeared to be tetrahedral. Similarly, it was found that some of the copper(II) and zinc(II) complexes had also tetrahedral nature. However, all the vanadyl(II) complexes were observed to had the square-pyramidal geometry. The thermal behaviours of the ligands and their transition metal complexes have been investigated using thermogravimetry and differantial thermal analysis techniques.