Sürdürülebilir turizm gelişiminde konaklama işletmelerinin rolü: Alanya bölgesinde bir uygulama
The role of accommodation enterprises in sustainable tourism development: A research in Alanya
  1. Tez No: 576367
  2. Yazar: MUHAMMET NECATİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN ÇEVİRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde turizm faaliyetlerinin yaygınlaşması ve olumsuz etkilerinin giderek artması, tüm destinasyonlarda turizmin sürdürülebilir bir yaklaşım çerçevesinde yönetilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada, sürdürülebilir turizm gelişiminde konaklama işletmelerinin rolü kapsamında, bu işletmelerin sorumlulukları, sürdürülebilir iş uygulamaları ve kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışma, Alanya bölgesinde çevreye duyarlı sertifikalara sahip konaklama işletmelerinin üst düzey yöneticileri ile gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan yarı-yapılandırılmış mülakat formu, sürdürülebilir gelişme ve sürdürülebilir turizm kavramlarının anlamı, konaklama işletmelerinin bölgedeki etkileri, sorumlulukları, sürdürülebilir iş uygulamaları ve kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri konuları çerçevesinde oluşturulmuştur. Görüşmeler sonucunda sağlanan veriler MAXQDA nitel veri analizi programından yararlanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, Alanya bölgesinde araştırmaya dahil olan konaklama işletmeleri yöneticilerinin çevreye duyarlılık bilincinin yüksek olduğu, sorumlulukları ve yaptıkları uygulamalar ile turizmin sürdürülebilir gelişimine önemli katkıları olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, konaklama işletmesi yöneticilerinin sürdürülebilir turizm kavramının temel ilkeleri arasında yer alan planlama konusuna daha fazla önem vermeleri gerektiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca, destinasyonda sürdürülebilir turizm gelişiminin başarılı olabilmesinin sadece konaklama işletmelerinin yaptığı uygulamalarla sağlanamayacağı, tüm paydaşları kapsayacak etkili bir yönetişim sisteminin oluşturulmasının gerekli olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the widespread tourism activities and the increasing negative impacts of tourism requires that tourism be managed within the sustainable approach in all destinations. In this study, it is aimed to determine the responsibilities, sustainable business practices and corporate social responsibility activities of accommodation enterprises within the scope of the role of accommodation enterprises in sustainable tourism development. Qualitative research methodology was used in this study. The study was conducted with senior managers of accommodation enterprises with environmental friendly certificates in Alanya region. The semi-structured interview form was prepared within the framework of the meaning of the concepts of sustainable development and sustainable tourism, the impacts of accommodation businesses in the region, their responsibilities, sustainable business practices and corporate social responsibility activities. The data obtained from the interviews were analyzed using the MAXQDA qualitative data analysis program. As a result of the research, it was determined that the managers of accommodation enterprises included in the research in the Alanya region have a high environmental awareness and have significant contributions to the sustainable development of tourism with their responsibilities and practices. However, it has emerged that accommodation business managers should pay more attention to the planning issue which is among the principles of sustainable tourism concept. In addition, it is emphasized that the sustainable tourism development in the destination cannot be achieved only by the practices of the accommodation enterprises and it is necessary to establish an effective governance system that will cover all the stakeholders.