Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan öğretmenlerin mesleki beceri yeterliklerine yönelik görüşlerinin incelenmesi
Examination of the opinions of teachers working in special education and rehabilitation centers on professional skills competences
- Tez No: 576423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KAHRAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, Milli Eğitim Bakanlığının belirlendiği öğretmenlik mesleği genel yeterliklerinin mesleki beceri boyutunda yer alan yeterlikler bakımından özel eğitim öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda nasıl değerlendirildiğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Gaziantep il merkezindeki özel eğitim rehabilatasyon merkezlerinde görev yapan yirmi dört özel eğitim öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma öğretmen görüşlerine yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak ulaşılmış, nitel bir araştırmadır. Araştırma sonucuna göre özel eğitim öğretmenleri, öğretim programına uygun eğitim planı hazırlama ve öğrenme ortamı oluşturmada, çocuğun ihtiyacı, bireysel özellikleri, engel durumu, gelişimi, çevresel şartlar, ailenin maddi durumu, sosyo-kültürel özellikleri, çocuğun dil seviyesi, etkili iletişime uygun eğitim ortamında, milli ve manevi değerleri dikkate aldıklarını belirtmişlerdir. Öğretmenler, öğretme ve öğrenme sürecini yönetmede, özel eğitim için gerekli olan becerileri sergilemede empati kurma, tüm duyulara hitap etme, sabırla tekrar etme, zamanı etkin kullanma, farklı yöntem ve teknikler kullandıklarını belirtmişlerdir. Öğretmenler, dersleri öğrencilerin günlük yaşamlarıyla ilişkilendirme, özel gereksinimi olan öğrencileri ve çevresel özellikleri dikkate dikkate alma, öğrenciye yönelik ders etkinlikleri hazırlama, eğitim öğretim faaliyetlerinde iş birliği yaptıklarını belirtmişlerdir. Öğretmenler, sınıfta istenmeyen davranış ve durumlarla baş etme, ölçme ve değerlendirmede süreç ve sonuç odaklı yöntemler kullanma, ölçme ve değerlendirmeyi objektif ve adil olarak yaptıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine how the general competencies of the teaching profession in which the Ministry of National Education is determined in terms of the competences in the professional skills dimension in line with the opinions of special education teachers. The study group of the study consists of twenty four special education teachers working in special education rehabilitation centers in Gaziantep city center in 2018-2019 academic year. The research is a qualitative study which was reached by using semi-structured interview form. According to the results of the research, special education teachers, preparing an education plan suitable for the curriculum and creating a learning environment, the child's needs, individual characteristics, disability status, development, environmental conditions, financial situation of the family, socio-cultural characteristics, the language level of the child, effective communication environment stated that they take national and spiritual values into consideration. The teachers stated that they used empathy, addressing all the senses, repeating patiently, using time effectively, and using different methods and techniques in managing the teaching and learning process and demonstrating the skills required for special education. The teachers stated that they relate the lessons to the daily life of the students, taking into consideration the students with special needs and environmental characteristics, preparing lesson activities for the students and cooperating in the educational activities. Teachers stated that they use objective and fair methods to cope with unwanted behaviors and situations in the classroom, use process and result oriented methods in measurement and evaluation.