Kamu sektör harcamalarında teknolojik gelişimin etkisi
Effects of technical development on public sector spending
- Tez No: 576490
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
E-devlet, kısaca devlette yapılan her işlemin ve devlet tarafından verilmesi gereken servis ve hizmetlerin uygun bilişim teknolojileri kullanılarak elektronik ortama transferi olarak tanımlanabilir. Önemli bir noktada basit ve hızlı bir şekilde bilginin ilgili kişi veya kurumlarla paylaşılmasıdır, bu sistem mevcut sistemden daha verimlidir. Devletin temel varoluş nedeni, vatandaşlara savunma, sağlık, sosyal güvenlik gibi hizmetleri sağlamak olarak tanımlanabilir. Kamu kurumların hizmetleri halka internet üzerinden sağladığı e-devlet modeli, kamu sektörünün işleyiş verimliliğini büyük ölçüde artırırken, e-devlet uygulaması devlet-yurttaş ilişkisine farklı bir boyut vermektedir.
Özet (Çeviri)
E-government can be defined briefly, every operation and services which should be given by government using suitable informatics technologies transferring to electronic surroundings. An important point is that, simple and quick way of sharing knowledge, related person or foundations, this system is more productive than present system. Basic existing reason of government can be defined that way, providing services to citizens such as defense, health, social security services. Public foundations provide services to citizens on internet, at e-government model, this model increases productivity of public sector, application of e-government provides a different kind of dimension to government – citizen relations.