Evaluation of semen parameters and sperm morphology in individuals with different body mass index (BMI)
Farklı vücut kitle indeksine (BMI) sahip bireylerde semen parametreleri ve sperm morfolojisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 727816
  2. Yazar: KHADEEJAH SAED MOHAMMED ABRAHEEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN ÖZOĞUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnfertilite, çiftlerin en az bir yıl boyunca korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiye girmesine rağmen gebelik elde edememesi olarak tanımlanmaktadır (WHO, 2010). İnfertilite toplumun yaklaşık %15'ini etkiler. Vücut Kitle İndeksi (BMI), obezitenin kolayca hesaplanabilen bir belirtecidir. Bu çalışma, infertil erkeklerin BMI ile semen parametreleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışmamızda, toplam 60 infertil erkek, çalışma popülasyonu BMI, normal kilolu (18,5-24,99 kg/m2), fazla kilolu (25-29.99 kg/m2) ve obez (>30,0) olmak üzere üç gruba ayrıldı. kg/m2). Semen parametreleri (hacim, konsantrasyon, toplam semen sayısı, morfoloji ve motilite) üç BMI grubu arasında karşılaştırıldı. Ayrıca, Terminal Üridin Nick-End Etiketleme (TUNEL) testi kullanılarak DNA fragmantasyonu belirlendi, oksidatif stres değerleri (TOS, TAS) da ölçüldü, sperm kromatin yoğunlaşması ise anilin mavisi ile analiz edildi. Obez grupta ve fazla kilolu grupta normal gruba göre semen hacmi, konsantrasyon, toplam sperm sayısı, morfoloji ve motilitenin farklı oranlarda azaldığı belirlendi. Ancak, bu azalma tüm parametreler için istatistiksel olarak anlamlı değildi. Fazla kilolu ve obez gruplar arasında istatistiksel bir fark olmamasına rağmen anormal morfolojiye sahip sperm yüzdesi, anilin mavisi ile değerlendirilen kromatin yoğun hücre yüzdesi ve TUNEL pozitif sperm yüzdesi aşırı kilolu ve obez gruplarda normal gruba göre daha yüksekti. Bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı. TAS değerleri normal grupta daha yüksek olmasına rağmen fazla kilolu ve obez gruplerdan elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermedi. Obez grupta TOS değerleri daha yüksek olmasına rağmen normal, fazla kilolu ve obez gruplardan elde edilen TOS sonuçlarının istatistiksel olarak değerlendirilmesinde de anlamlı bir fark görülmedi. Bu çalışma, obezite ile sperm kalitesi, morfolojisi, kromatin yapısı, DNA bütünlüğü ve antioksidan/oksidan dengesi arasındaki bağlantıyı netleştirdi. Bu nedenle artan vücut kitle indeksi BMI normal spermi olumsuz etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
Infertility is defined as the inability of couples to achieve pregnancy despite having unprotected and regular sexual intercourse for at least one year (WHO, 2010). Infertility affects about 15% of the population. Obesity may be measured with a simple alternative metric: body mass index(BMI). This study aimed to understand the relationship between BMI and semen parameters of infertile men. In our study, a total of 60 infertile men were divided into three groups BMI, normal weight (18.5-24.99 kg/m2), overweight (25-29.99 kg/m2) and obese (>30.0). kg/m2). Semen parameters (volume, concentration, total semen count, morphology, and motility) were compared between the three BMI groups. In addition, Terminal Uridine Nick-End Labeling (TUNEL) test to determine DNA fragmentation, along with using oxidative stress values (TOS, TAS) were determined, whereas sperm chromatin condensation was analyzed with aniline blue. In the obese and overweight groups, semen volume, total concentration, total motility, and motility at different rates were shown to be reduced. However, these reductions were not statistically significant for all parameters. Although there was no statistical difference between the overweight and obese group's percentage of sperm with abnormal morphology, percentage of chromatin dense cells as assessed by aniline blue, and TUNEL positive sperm percentage was higher in the overweight and obese groups than in the normal group. This difference was statistically significant. Although TAS values were higher in the normal group, when compared to the overweight and obese groups did not show a statistically significant difference. Although TOS values were higher in the obese group results compared to normal, overweight, and obese groups, were not statistically significant. This study clarified the link between obesity and sperm quality, morphology, chromatin structure, DNA integrity, and antioxidant/oxidant balance. Therefore, increased body mass index BMI can negatively affect normal sperm.