Hamstring esnekliğinin değerlendirmesinde yeni bir ölçme yaklaşımı: İzole hamstring esneklik testi
A new measurement approach to hamstring elasticity assessment: Isolated hamstring elasticity test
  1. Tez No: 576620
  2. Yazar: YASİN TALU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yasin Talu, Hamstring Esnekliğinin Değerlendirmesinde Yeni Bir Ölçme Yaklaşımı:“İzole Hamstring Esneklik Testi”, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Gaziantep, 2019. Bu çalışmanın amacı, hamstring esnekliğinin değerlendirmesinde yeni bir ölçme yaklaşımı olarak“İzole Hamstring Esneklik Testi”nin (İHET) geçerlilik ve güvenirliğinin belirlenmesidir. Çalışmamıza 35 kız (%46,6), 40 erkek (%53,3) toplam 75 birey katıldı. Gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden, ilgili evrende basit olasılıklı rastlantısal örnekleme yöntemine göre seçilen 105 birey arasından, 18-25 yaşları arasında, Beighton Horan ve Eklem Mobilite İndeksi skorlarına göre normal kabul edilen 75 birey şeçildi. Bireyler İzole Hamstring Esneklik Testi'nin geçerlilik güvenirliği için 1. ve 3. günlerde değerlendirildi. Ayrıca İzole Hamstring Esneklik Testinin uygulanabilirliğini belirlemek amacıyla, 75 birey içinden Aktif Diz Ekstansiyon Testine göre diz ekstansiyonu limitli 31 birey saptandı ve bu bireylere hamstringe yönelik 8 haftalık germe egzersizleri ev programı olarak veridi. Ev programı süresi içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı 4 birey çalışmadan çıkarıldı ve ev programı ile takip süreci toplam 27 birey ile tamamladı. Bireylerin yaş, boy, vücut ağırlığı gibi demografik bilgileri alındıktan sonra, 1. gün kas kuvveti ve hamstring esneklik testleri (Otur-Uzan Test, Aktif Diz Ekstansiyon Testi, İzole Hamstring Esneklik Testi) uygulandı. Geçerlik güvenirlik protokolü için 3. gün İzole Hamstring Esneklik Testi tekrarlandı. 8. hafta sonunda ise İzole Hamstring Esneklik Testi'nin uygulanabilirliğini belirlemek amacıyla ölçümler tekrarlandı. Çalışmanın sonucunda, bireylerin Aktif Diz Ekstansiyon testi sonucunda limitli veya limitsiz oluşlarına göre kız ve erkeklerin kendi içinde manual kas testi skorları arasında istatistiksel anlamlı fark yoktu (p0.05), böylece İzole Hamstring Esneklik Testi geçerli bulunmadı. Testler arası uyum saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Yasin Talu, A New Measurement Approach to Hamstring Elasticity Assessment:“Isolated Hamstring Elasticity Test”, Hasan Kalyoncu University, Institute of Health Sciences, Physiotherapy and Rehabilitation Department, Master's Thesis, Gaziantep 2019. The aim of this study was to determine the validity and reliability of the Isolated Hamstring Elasticity Test (IHET) as a new measurement approach in the evaluation of hamstring flexibility. Among the 105 individuals who accepted to participate in the study voluntarily and who were selected according to the simple probability random sampling method, 75 individuals who were accepted as normal according to Beighton Horan and Joint Mobility Index scores between the ages of 18 and 25 were selected. A total of 75 individuals (35 females (46.6%) and 40 males (53.3%) were included in the study. Individuals were evaluated on the 1st and 3rd days for the validity and reliability of the Isolated Hamstring Elasticity Test. In addition, in order to determine the feasibility of the Isolated Hamstring Elasticity Test, 31 individuals with limited knee extension according to Active Knee Extension Test were identified, and 8 weeks of stretching exercises for hamstring were given as home program. Within the period of the home program, 4 individuals were excluded from the study due to various reasons and completed the home program with a total of 27 individuals. After demographic information such as age, height and body weight of the individuals, muscle strength and hamstring elasticity tests (Sit and Reach Test, Active Knee Extension Test, Isolated Hamstring Elasticity Test) were performed on 1st day. On the 3rd day, the Isolated Hamstring Elasticity Test was repeated for the validity reliability protocol. At the end of 8th week, measurements were repeated to determine the feasibility of the Isolated Hamstring Elasticity Test. As a result of the study, there was no statistically significant difference between the manual muscle test scores of the girls and boys according to their limitation or limitlessness as a result of Active Knee Extension test (p 0.05); therefore, the Isolated Hamstring Elasticity Test was found not valid. There was no agreement between the tests. Compared to the time versus time, the Isolated Hamstring Flexible Test, Sit-Length Test and Active Knee Extension Test measurements were significantly decreased in all three tests before and after exercise.