Dövüş sporlarıyla uğraşan amatör sporcuların Q açısı ve kas esnekliği parametrelerinin denge ve dikey sıçrama performansı üzerine etkisi
The effect of Q angle and muscle flexibility parameters on balance and verti̇cal JUMP performance of amateur athletes engaged in combat sports
  1. Tez No: 759112
  2. Yazar: GÖKHAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamızın amacı dövüş sporlarıyla uğraşan boks, kick boks, muay thai, tekvando branşlarında yer alan amatör sporcuların Q açısı ve kas esneklik parametrelerinin denge ve dikey sıçrama performansıyla olan ilişkisini incelemektir. Bu amaçla çalışmaya 42 sporcu ve Haliç Üniversitesi'nde eğitimine devam etmekte olan 42 sedanter birey katılmıştır. Çalışmamıza katılan bireylere demografik veri formu ve gönüllü onam formu doldurtulmuştur. Çalışmaya katılan sporcu grubunun yaş ortalaması 22,86±5,33 iken sedanter grup yaş ortalaması 20,83±1,66 'dır. Çalışmamızda gonyometrik Q açısı ölçüm değerlendirmesi, omuz, lateral gövde fleksiyon, hamstring ve sırt ekstansör esneklik değerlendirmesi, yıldız denge testi ve dikey sıçrama testi değerlendirmeleri kullanılmıştır. Çalışmamızın sonucunda Q açısı ile denge arasında, Q açısı ve dikey sıçrama arasında, denge ve dikey sıçrama arasında anlamlı istatistiksel ilişki bulunamamıştır (p>0,05). Sırt ekstansör esnekliği ile dikey sıçrama performansı arasında pozitif yönlü anlamlı istatistiksel bir ilişki bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the relationship between Q angle and muscle flexibility parameters and balance and vertical jump performance of amateur athletes in boxing, kickboxing, muay thai and taekwondo branches engaged in combat sports. For this purpose, 42 athletes and 42 sedentary individuals who continue their education at Haliç University participated in the study. Demographic data form and voluntary consent form were filled out to the individuals who participated in our study. While the average age of the athlete group participating in the study was 22.86±5.33, the mean age of the sedentary group was 20.83±1.66. In our study, goniometric Q angle measurement evaluation, shoulder, lateral body flexion, hamstring and back extensor flexor assessment, star balance test and vertical jump test evaluations were used. As a result of our study, no significant statistical relationship was found between Q angle and equilibrium, between Q angle and vertical jump, between balance and vertical jump (p>0.05). A significant positive statistical relationship was found between back extensor flexibility and vertical jump performance (p0.05).