Büyüme süreçlerinde KOBİ'lerin örgüt yapılarındaki değişimler ve yeniden yapılanma süreçleri
Reengineering processes and organizational changes of SME on grouth process
  1. Tez No: 576626
  2. Yazar: BÜLENT UÇKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANARKÜL URDALETOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
KOBİ'ler özellikle dünya ekonomisinde 1980'li yıllardan sonra ortaya çıkan küreselleşme sürecine paralel olarak tüm ülkelerde gittikçe yaygınlaşmaya başlamıştır. Dünya genelinde KOBİ'lerin artan önemi Türkiye ve Kırgızistan için de aynı geçerliliktedir. Bir ülke ekonomisinin sağlıklı işleyebilmesi için küçük ve orta ölçekli işletmelerin de sağlıklı bir ortam içinde faaliyette bulunmaları gerekmektedir. KOBİ'ler ile ilgili incelemelerin belki de en önemli kısımlarından biri bu işletmelerde uygun bir büyümenin nasıl gerçekleştirileceği konusudur. Yeni kurulan bir çok işletmenin kuruluşu izleyen kısa bir süre içinde faaliyetine son verdiği araştırmalar sonucunda ortaya konulmuştur. Öyle ki, belli bir dönemde kurulan işletmelerin sadece yüzde 1'den daha az kısmı başarılı bir büyüme gerçekleştirerek büyük işletme sınıfına geçebilmektedir. Dolayısıyla, bu konuyu ele almadaki amacımız, KOBİ'lerin büyüme sürecinde karşılaştıkları temel sorunların belirlenerek, gerekli çözüm önerilerinin getirilmesidir. Uzun vadede KOBİ'lerin devamlılığı ancak bu şekilde sağlanabilecektir. Bu çalışma Türkiye'de KOBİ'lerin büyüme süreçlerinde karşılaştıkları problemler hakkında yapılan araştırmalara dayanılarak, Kırgızistan'da ileride benzer süreç ve problemleri yaşaması muhtemel KOBİ'lere yardımcı olabilmesi adına hazırlanmıştır. Tez beş ana bölümden oluşmaktadır ve tezin kırgızca genişletilmiş özeti de eklenmiştir. Çalışmada yapılan incelemeler sonucunda, genel olarak KOBİ'lerin büyüme sürecinde karşılaştıkları problemlerin başında insan kaynakları ve bunun beraberinde getirdiği örgütsel yapı eksikliklerden kaynaklandığı görülmüştür. Bundan dolayı yapılan çalışmada bu konulara ağırlık verilmiştir. KOBİ'lerin yaşam eğrisinde en kritik dönemlerden olan büyüme süreçlerinde, işletmeler kendilerinden beklenen yapısal değişiklikleri ve dönüşümleri yerine getiremedikleri takdirde telafisi mümkün olmayan kayıplar yaşanabilmektedir. Dolayısıyla, çalışmada belirtilen hususların gerek Türkiye, gerekse diğer gelişmekte olan ülkelerdeki KOBİ'lere yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
After 1980s with the start of the globalization process, especially in the world economy, the SMEs simultaneously have started to spread and develop over all countries. Thus, the worldwide role and importance of the SMEs have been rapidly increasing and so as well as in Turkey and Kyrgyzstan. For the healthy growth and efficiency of an economy in a country there should be a healthy business environment where the SMEs can productively operate. Therefore, most probably, one of the most important researches concerning the SMEs is finding the optimal way for the sustainable growth of the SMEs. There are researches that prove that there have been lots of cases when new start-up businesses end up their operations with failure. As a matter of fact, even less than one out of 100 newly established companies can sustain and grow to the level of a large business. Thus, the purpose of this paper is to identify the main problems that the SMEs face in the growth process and bring forward some feasible solutions. This is the only way to maintain a healthy environment for the long-term growth of the SMEs. This research paper was made basing on the researches that had been made for the SMEs in Turkey, which faced problems in their growth process. Moreover, this paper is aimed to provide some help for the SMEs in Kyrgyzstan that may face growth problems in the future. The thesis consists of five main parts and an additional detailed summary in Kyrgyz language. As a result of the research, it was found that the most faced problems in the growth process of the SMEs were lack of a right human resource and an efficient organizational structure. Consequently, this paper heavily focuses on these problems. Because of non-responsiveness of the SMEs to the changes during their growth process, which is the most critical period of business cycle, the SMEs may get into problems that can not be solved before they go bankrupt. For that reason, it is considered that the identified feasibilities of this paper for the problem-solving can be applied in Turkey as well as in other developing countries.