Tahakkümsüzlük ideali içinde amaç olarak kadın bedeni: Kürtaj hakkı
The right to abortion: women bodies as on end in the context of ideal of non-domination
- Tez No: 576650
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın ana amacı kürtaj hakkının bir kadın hakkı olduğunu savunmaktır. Çalışma en genel anlamıyla kürtaj hakkı üzerine söylenmiş olan iki kampın açıklanması ve karşılaştırılması üzerinden oluşmuştur. İlk kamp yaşam hakkının bütün insanlar için kutsal ve korunması gerektiğini savunan kürtaj karşıtı görüşlerdir. Bu görüşe göre fetüs anne/kadın rahmine düşmesiyle birlikte insan sayılmakta ve yaşam hakkına sahip olmaktadır. Kürtaj karşıtı görüşlerin en temel argümanı; herhangi bir sağlık problemi ortaya çıkmadığı veya herhangi bir sağlık problemi ön görülmediği sürece, ceninin sağlıklı bir birey olarak dünyaya gelme olasılığının sonlandırılması en temel insan hakkı olan yaşam hakkının ihlalidir. Diğer kamp ise anne/kadın karnına düşen ceninin henüz insan olmadığı bu yüzden onu bedeninden ayıran kadının cinayet işlemediğini söyleyen ve eğer hamilelik süreci oluşacaksa bunun tamamen kadının kararı olması gerektiğini savunan kürtaj hakkı yanlısı görüşlerdir. Bu iki kampta da birbirinden farklı görüşler yer almaktadır. Bunların hepsi olmasa da başlıcaları ilerleyen bölümlerde tartışılmıştır. Tartışmada açıklığa kavuşması gereken kavramların başında kişi olma nosyonu gelmektedir. Kişi olmanın sınırını çizmek göründüğü kadar kolay değildir. İki kampın da argümanları bunun üzerine kuruludur. Bu tezin kuramsal tartışması, farklı siyaset felsefesi yaklaşımlarının feminist düzleme yansımalarını içermektedir. Kürtaj hakkı savunusunda en çok öne çıkan siyasi söylem“benim bedenim benim kararım”mottosudur. Bu söylem, esasen liberal beden anlayışına ve kendi kendinin sahibi olma hakkına dayanmaktadır. Liberal feminizm, kürtaj tartışması bağlamında da kadın bedenine yönelik müdahalesizliği savunmaktadır. Ancak Sherwin'in de içerisinde yer aldığı başka feminist yaklaşımlar, liberal feminizmin savunduğu müdahalesizliğin, kadınların binlerce yıldır yüz yüze kaldığı tahakkümü ortadan kaldırmak için yeterli olmadığı görüşündeler. Çocuk bakımı, ev işleri kadının işi olarak görüldüğü sürece, kürtajın kadının tercihi olması gerektiğini savunurlar. Bu çalışmada da, liberal görüşün savunduğu kendi kendine sahiplik hakkının aksine Marksist bir kavram olan“kendi kaderini tayin hakkı”, kürtaj hakkına uyarlanarak savunulacaktır. Buna göre, öncelikle ev işleri, çocuk bakımı, eşin ve yaşlıların bakımı, kadınların sorumluluğunda olmamalıdır. Cinsel ilişkiye girip girmeme, çocuk yapıp yapmama, evlenip evlenmeme kadınların özgür tercihlerinin ürünü olan kararlar sonucu olmalıdır. Bunun için de ataerkil sistemin ortadan kalkması ve kadınların kendi kaderlerini tayin edecekleri yeni bir toplumsal düzen kurulmalıdır. Çalışmanın son bölümünde kadın bedeninin araç olarak görülemeyeceği savunulacaktır. Herhangi bir kişinin araç olarak görülemeyeceği Kant etiğiyle temellendirilebilir. Ancak Kant'ın kürtaj konusunda alacağı tavır tartışmalıdır. Kant'ın maksimlerinden birisi, kişinin kendi potansiyelini gerçekleştirmesi üzerinedir. Bu durumda, doğurma potansiyeli olan bir kadından da doğurması beklenecektir. Ancak, kadınların üzerindeki tahakküm düşünüldüğünde, Kant'ın bu maksimi kadınlar üzerindeki tahakkümü katmerlendirir. Dolayısıyla, yine kadınların özgürleşmesi için tahakkümsüzlük idealinin peşinden gitmek gerektiği vurgulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to argue that abortion is a right of women. The study consists mainly of the explanation and comparison of the two camps on abortion rights. The first camp is an anti-abortion view that advocates that the right to life should be protected and sacred for all people. According to this view, the fetus is considered human who has the right to live whenever conception occurs. The most basic argument against abortion is that, unless there is any health problem or any possible health problems, the termination of the possibility of the fetus to be born as a healthy individual is a violation of the right to life, which is the most fundamental right of human beings. The other camp is a pro-abortion approaches defending that the fetus is not human yet so, a woman who separates fetus from her body during her pregnancy does not commit a murder. Either to keep the fetus or not should be totally woman's decision. There are different opinions in these camps. Not all of these, but some of them are discussed in the following chapters. In this debate, the notion of being a person should be clarified first. It's not as easy as it seems to draw a line at being a person. The arguments of both camps are based on the notion of a being a person. The theoretical discussion of this thesis includes the reflections of different political philosophy approaches on feminist debates. The most prominent political discourse on the behalf of abortion right defense is the motto“my body is my decision”. This discourse is based on the liberal understanding of body and the right to own yourself including your decisions and your body. Liberal feminism, in the context of the abortion debate, advocates non-intervention to women's body. But other feminist approaches, including Sherwin's, claims that the non-interference advocated by liberal feminism is not enough to eliminate the domination that women have been facing for thousands of years. They argue that abortion should be the woman's choice, as long as childcare and housework are considered as the work of the woman. In this study, contrary to the self-ownership right advocated by the liberal view, the“right to self-determination”, a Marxist concept, will be defended in order to adapt the right to abortion. Accordingly, first of all, housework, childcare, the care of spouse and the elderly should not be the responsibility of the women. Whether or not to have sexual intercourse, whether or not to have children, whether or not to get married should be the result of decisions of women's free choice. For this reason, the elimination of the patriarchal system and the establishment of a new social order in which women will determine their own destiny are necessary. In the last part of the study, it will be argued that the female body cannot be seen as a tool of anything. Kantian ethics clearly indicated that that any person can't be seen as a tool. However, Kant's attitude on abortion is controversial. One of Kant's maxims is the realization of one's own potential. In this case, a woman who has the potential to give birth will be expected to give a birth. However, considering the current dominance over women, Kant's this maxim increases the dominance over women. Therefore, it should be emphasized that for women to be liberated again, the ideals of domination should be followed.