Küreselleşme çerçevesinde Türkiye'de sınai mülkiyet haklarının değişimi
The change of industrial property rights in Turkey in the content of globalization
- Tez No: 576849
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL MİNE TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Küreselleşme sürecinde çokuluslu şirketler ve bu şirketlerin geliştirmiş oldukları küresel üretim teknikleri, ülkeler arasında yeni düzenlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Küreselleşme sürecinin hızlanmasıyla birlikte, özellikle uluslararası pazarda; sınır ötesi ticaret ve ucuz işgücünün artması, çokuluslu şirketler ve küresel üretim düzenlerinin gelişmesi, küresel mal ve sermaye piyasalarının serbestleşmesi, küreselleşme sürecinin ekonomik boyutunu ortaya çıkarmıştır. Gelişmiş ülkelerin şu anki konumlarında önemli payı olan fikri ve sınaî mülkiyete yönelik ulusal nitelikli kurumsal ve hukuki düzenlemeler de, yine bu ülkelerin çıkarlarını korumak amacıyla bu hakların uluslararası bir nitelik kazanmasına ve küresel çapta güvence altına alınmasına yöneliktir. Çok uluslu şirketler ve küresel sermaye, küreselleşmenin görece daha çok etkilediği gelişmekte olan ülkelerin pazarlarına devlet eliyle güçlendirilen sınai mülkiyet haklarını kullanarak girmektedir. Türkiye'de Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından sınai mülkiyet haklarının korunmasına dair etkin bir çalışma yürütülmektedir. Dünya Fikri ve Mülkiyet Örgütü (WIPO) ile yapılan işbirliğiyle hem yerli hem yabancı başvurular, sınai mülkiyet hakları çerçevesinde sıkı bir şekilde korunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the process of globalization, multinational companies and their global production techniques have led to the emergence of new order among countries. With the acceleration of the globalization process, especially in the international market; the development of cross-border trade and cheap labor, the development of multinational corporations and global production processes, the liberalization of global commodity and capital markets, have revealed the economic dimension of the globalization process. National institutional and legal arrangements for intellectual and industrial property, which have a significant share in the current positions of developed countries, are also aimed at gaining an international quality and securing these rights on a global scale in order to protect the interests of these countries. Multinational corporations and global capital enter the markets of developing countries, which are relatively affected by globalization, by using state-owned industrial property rights. A study on the effective protection of industrial property rights in Turkey by the Turkish Patent and Trademark Agency are carried out. In cooperation with the World Intellectual Property Organization (WIPO), both domestic and foreign applications are strictly protected within the framework of industrial property rights.