Müzik dersinde yerel ezgilerin kullanımı: Şanlıurfa ili örneği
Use of folk tunes in music lesson: Şanliurfa province example
- Tez No: 576850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, Müzik dersinde öğrencilerin kendi coğrafyalarında yer alan ezgi kullanımının Müzik dersi başarısına ve tutumuna etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma deneme modelli deneysel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de bulunan tüm ortaokullar, örneklemini ise 2018–2019 Eğitim Öğretim Yılında ŞMDO'nda öğrenim gören 6/A ve 6/E şubeleri oluşturmaktadır. Grupların belirlenmesi aşamasında 7 şube arasından birbirine eşit olan 2 şube derse giren öğretmenlerin ortak görüşleri ile birlikte belirlenmiştir. Bu aşamadan sonra deney ve kontrol grupları ise rastgele seçilmiştir. Deney grubunda kazanıma uygun olarak belirlenen Dolana Ay Dolana, El Zanneder Ben Deliyem ve Urfa'ya Paşa Geldi isimli parçalar kullanılmış, kontrol grubunda ise Çanakkale Türküsü, Çemberimde Gül Oya ve Sevgi Çiçekleri isimli parçalar kullanılmıştır. Çalışmanın yöntem bölümünde araştırma modeli, uygulanan tutum ölçeği, başarı testi anlatılmıştır. Uygulama sonunda deney ve kontrol grubuna başarı testi ve tutum ölçeği uygulanmış, çıkan sonuçlar analiz yöntemleri ile ilişkilendirilerek esaslar hakkında bilgi verilmiş ve analizler yorumlanmıştır. Yapılan analizler doğrultusunda sonuçlar ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the effect of the use of folk tunes in music geography in the music lesson on the success and attitude of the music lesson. This research is an experimental research. All secondary schools in Turkey region the research sample of the 2018-2019 academic year studying at the ŞMDO,6/A and 6/E students. In the determination of the groups, 2 branches equal to each other among 7 branches were determined by taking the common opinions of the teachers who took the course. the experimental and control groups were then randomly selected. In the experimental group, 'Dolana Ay Dolana','El Zanneder Ben Deliyem'and 'Urfaya Paşa Geldi' were used according to the target. In the control group, Çanakkale Türküsü, Çemberimde Gül Oya and Sevgi Çiçekleri were used. In the method section of the study, the research model, attitude scale and achievement test are explained. As a result of the application, achievement test and attitude scale were applied to the experimental and control groups and the results were correlated with the analysis methods and analyzes were interpreted. In line with the analyzes carried out, results and suggestions were included. As a result of the research, there was a significant difference between experimental and control groups.