Üniversite öğrencilerinde duygu düzenleme güçlüğü ile kişilik özelliklerinin incelenmesi
Examining the relationship between emotion regulationdifficulty and personality traits in university students
- Tez No: 576864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAYDAR ŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yapılan araştırmanın genel amacı üniversite öğrencilerinde duygu düzenleme güçlüğü ile beş faktörlü kişilik özellikleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemektir. Bu amaçla sosyo - demografik kişisel bilgi formu (SKBF) geliştirilmiş ve kullanılması planlanan Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ) ile Büyük Beş Kişilik Testi – 50 Türkçe Formu (BBKT) temin edilmiştir. 3 farklı üniversitenin (Sakarya Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Marmara Üniversitesi) eğitim fakültelerinden tesadüfi örnekleme yöntemi ile 350 öğrenci seçilmiş ve ölçekler uygulandıktan sonra toplanan veriler SPSS 22 programı ile analiz edilmiştir. SKBF yoluyla toplanan sosyo-demografik verilerin dağılımını görmek için frekans analizini gösteren tablolar oluşturulmuştur. SKBF ile elde edilen bilgilerin BBKT puanları ile DDGÖ puanlarında bir farklılaşmaya yol açıp açmadığını analiz etmek amacıyla normallik değerlendirilmiş; Kolmogorov- Smirnov testinde BBKT'nin alt ölçeklerinin, DDGÖ toplamının ve alt ölçeklerin normal dağılım göstermediği, BBKT toplamının normal dağılım gösterdiği belirlenmiş ve bunun üzerine analizlerde parametrik olan ve olmayan istatistiksel yöntemler (Mann-Whitney U Testi, Kruskal- Wallis Testi, Bağımsız Örneklemler için T-Testi ve ANOVA Testi) kullanılmıştır. Bulgulara göre cinsiyet ve yaş değişkeninin BBKT ve DDGÖ toplamlarına bakıldığında etkili olmadığı ancak alt boyutlarda farklılaşmalara yol açtığı görülmüştür. 359 katılımcının ölçeklerden ve alt boyutlarından aldıkları puan ortalamalarına bakıldığında; kişilik özellikleri ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkiye göre BBKT ve DDGÖ arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuşken alt boyutlara inildiğinde ilişki değerlerinin değişiklik gösterdiği ve hatta bazı alt boyutlar arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüş, araştırmanın“Bulgular”ve“Sonuç”kısmında ayrıntılı olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study in research is to examine if there is a meaningful relation between Emotional self-efficacy (ESE) and five factorial model of personality. For this purpose a sociodemographic characteristic information survey (SCIS) has been created also Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form (DERS-SF) and Big Five personality trait test -50 Turkish version (OCEAN model) have been used. With the use of simple random sampling method 350 college students has been surveyed from 3 different universities (Sakarya University, Duzce University and Marmara University). The data that has been gathered from the survey has been analyzed with SPSS 22 program. In order to see the distribution of socio-demographic data collected through the ESE, tables showing frequency analysis were created. Normality was evaluated in order to analyze whether the information obtained by the SBPD led to a difference in the BPRS scores and the ESE scores; In Kolmogorov-Smirnov test, it was determined that sub-scales, DERS-SF total and subscales of OCEAN model did not show normal distribution, and the total OCEAN model showed normal distribution and the parametric and non-parametric statistical methods were used (Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test, Independent Samples). T-Test and ANOVA Test) were used. According to the findings, it was seen that gender and age variables were not effective when looking at the OCEAN model and DERS-SF scores, but caused differentiation in the subdimensions. When the mean scores obtained from the scales and sub-dimensions of 359 participants are examined; according to the relationship between personality traits and emotion regulation difficulty, a significant positive relationship was found between OCEAN model and DERS-SF, but when the sub-dimensions were decreased, it was observed that the relationship values did not change and even some sub-dimensions were not found to be significant.