Çok yönlü frekans analizi: Teori ve uygulama
Multiway frequency analysis: Theory and application
- Tez No: 576870
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi analiz eden yöntemlerden biri olan Çok Yönlü Frekans Analizi yönteminin açıklanması amaçlanmıştır. İlk olarak iki yönlü kontenjans tabloları arasındaki ilişki Ki-Kare Analizi ile incelenmiştir. Daha sonra iki, üç ve dört yönlü kontenjans tabloları için log-lineer modeller oluşturulmuştur. Oluşturulan log-lineer modeller ile hem değişkenler arasındaki ilişki hem de etkileşimlerin anlamlılığı test edilmiştir. Toplumsal sorunların başında gelen işsizlik konusu, bazı demografik özellikler ve sosyal değişkenler göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu'ndan alınan İş gücü İstatistikleri kullanılarak yapılan çalışmada işsizlik konusunun ele alındığı demografik özellikler ve sosyal değişkenler arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışma sonucunda ele alınan tüm değişkenlerin işsizlik için önemli olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explain the multidimensional frequency analysis methods. Firstly, the relationship between two-way contingency tables was examined by Chi-Squared Analysis. Then, log-linear models for two, three and four-way contingency Tables were made. These log-linear models test both the relationship between variables and the significance of interactions. The issue of unemployment, which is one of the majör social problems, was analyzed by considering demographic features and social variables. Discussed the issue of unemployment in studies using Labor Force Statistics from the Turkey Statistical Institute as a significant relationship between demographic and social variables were found. As a result of the study, it was stated that all variables discussed were important for unemployment.