Acil servis sağlık çalışanlarının kardiyopulmoner resüsitasyon sırasında aile üyelerinin bulunması konusundaki görüşlerinin incelenmesi
Investigation of emergency health care professionals' views about the presence of family members during cardiopulmonary resuscitation
  1. Tez No: 577235
  2. Yazar: NAZLI TEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİR KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Kardiyopulmoner Resüsitasyon Sırasında Ailenin Bulunması kavramı 1980'lerden beri var olan bir konudur. Uluslararası kılavuzlar, kritik hastalara sahip aile üyelerine, resüsitasyon sırasında hastanın yatağı başında bulunma seçeneğinin verilmesi gerektiği belirtilmektedir. Yayınlanmış kılavuzlara ve araştırma sonuçlarına rağmen bu uygulamanın ailelere bir seçenek olarak sunulmadığı ve aile üyelerinin KPR (Kardiyopulmoner Resüsitasyon) sırasında hasta yanında bulunmasına izin verilmediği belirtilmektedir. Bu çalışma acil servis sağlık çalışanlarının KPR sırasında, aile üyelerinin bulunması konusundaki görüşlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 10 Haziran 2019- 10 Ağustos 2019 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (Ege Üniversitesi Hastanesi) Acil Servisinde çalışan toplam 105 sağlık çalışanı katılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından literatüre dayandırılarak hazırlanan ve kapsam geçerliği yapılmış olan veri toplama formu aracılığı ile toplanmıştır. Veri toplama formu olarak; 10 sorudan oluşan sosyodemografik bilgilerin sorgulandığı ve 15 sorudan oluşan acil servis sağlık çalışanlarının KPR sırasında aile üyelerinin bulunması konusundaki görüşlerini incelendiği toplamda 25 soruluk veri toplama formu kullanılmıştır. Tanımlayıcı tipteki araştırmamızın istatiksel analizi için Statistical Package for Social Scienses for Windows Version 25.0 (SPSS) bilgisayar programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılan acil servis sağlık çalışanlarının %52,4'ünü kadın, %47,6'sını erkekler oluşturmuş ve yaş ortalaması 29,1 ± 4,31 yıl olarak hesaplanmıştır. Acil servis çalışanlarının, %49,5'inin hemşire, %45,7'sinin hekim, %1,9'unun acil tıp teknisyeni, %1,9'unun paramedik ve %1'inin sağlık memuru olduğu saptanmıştır. Araştırmamızda acil servis çalışanlarının, %13,3'ü KPR sırasında aile üyelerinin bulunmasının uygun olduğunu belirtirken, %76,2'i uygun olmadığını ve 10,5'i ise karasız olduğunu ifade etmiştir. KPR sırasında aile üyelerinin bulunmasının ıuygun olmadığını düşünenler tarafından en çok endişe edilen konu KPR sırasında bulunan aile üyesinin işleme müdahale edebileceği iken (%38,7), KPR sırasında aile üyelerinin bulunması gerektiğini düşünenler ise gerekçe olarak en çok, aile üyesinin ölüm haberini daha kolay kabullendiğini ve yas sürecini daha kolay atlatmasına yardımcı olacağına değinmiştir (%64,3). Acil servis sağlık çalışanlarını KPR sırasında ailelerin bulunması konusunda eğitim alma durumları (p=0.01), makale okuma durumları (p=0.015), kılavuz bilgisine sahip olma durumları (p=0.001) ile KPR sırasında aile üyelerinin bulundurulması konusundaki görüşleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç ve Öneriler: Acil servis sağlık çalışanlarına KPR sırasında aile üyelerinin bulunması konusu ile ilgili eğitim verilmesi ve farkındalıklarının arttırılması ile aile üyeleri eşliğinde KPR kavramının uygulamaya geçirilmesinin kolaylaşacağı düşünülmektedir. Ayrıca konu ile ilgili yasal politikaların oluşturulması, farklı uygulamaların önüne geçebilir ve sağlık çalışanlarının konu ile ilgili endişelerini azaltabilir. Anahtar Kelimeler; Acil servis; Resüsitasyon; Aile; Acil hemşireliği
Özet (Çeviri)
Purpose: The concept of family presence during cardiopulmonary resuscitation has been a controversial topic since 1980s. International guidelines state that family members of critically ill patients should have an option to remain at the bedside during resuscitation. Despite published guidelines and research results, it is stated that this practice is not offered to families as an option and that family members are not allowed to stay with their patients during CPR (Cardiopulmonary Resuscitation). This study aimed to examine the views of emergency department health workers about the presence of family members during CPR. Materials and Methods: A total of 105 healthcare workers in the Emergency Department of Ege University Educational Hospital (Ege University Hospital) participated in the study between 10 June 2019 and 10 August 2019. The data of the study was collected by a valid data collection form which was prepared by the researchers based on the literature. As data collection form; A total of 25 questions were used in which sociodemographic information consisting of 10 questions were questioned and the opinions of emergency service health workers about the presence of family members during CPR were examined. For statistical analysis of our descriptive research, Statistical Package for Social Sciences version 25.0 (SPSS) was used. Results: 52.4% of the participants were female and 47.6% were male. In our study, the mean age of the participants was 29.1 ± 4.31 years. It was found that 49.5% of the participants in our study were nurse, 45.7% were physician, 1.9% were emergency medical technician, 1.9% were paramedic and 1% were health officer. While 13.3% of the health care workers stated that it was appropriate to have family members during CPR, 76.2% stated that they were not suitable with the idea and 10.5% stated that they were undecided. While the most worried subject by the participants was that the family member could intervene in the process during CPR (38.7%), the participants supporting that the family members should be present during CPR had some reasons as the family member could accept the death news more easily and could have less trouble in the mourning process (64.3%). The correlation of the status of receiving education of health care workers on the presence of families during CPR (p = 0.01), reading status of articles (p = 0.015), having guideline information (p = 0.001) and their opinions about the presence of family members during CPR were statistically significant. Conclusion: Education of health care professionals and creating awareness about the presence of family members during CPR could facilitate the implementation of CPR concept accompanied by family members. In addition, the establishment of legal policies on the subject may prevent different practices and reduce the concerns of the health care workers. Keywords; Emergency department; Resuscitation; Family; Emergency department nursing