Bireysel danışmanlık girişiminin gebelikteki sağlık uygulamaları üzerine etkisi
The effect of individual counseling intervention on health practices in pregnancy
- Tez No: 577376
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Araştırma bireysel danışmanlık girişiminin gebelikteki sağlık uygulamaları üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, ön test-son test düzeni kullanılarak yapılan, tek kör, randomize kontrollü deneysel tasarımda bir araştırmadır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik dağılımlar, ortalama, standart sapma, Kolmogorov-Smirnov testi, Ki-kare ve Fisher Kesin Ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi, Bonferroni düzeltmeli bağımlı gruplarda t testi, tekrar ölçümlü çoklu varyans analizi ve Basit Doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Manisa merkezdeki bir devlet hastanesinde gebe polikliğine başvuran eğitim grubu 64 gebe ve kontrol grubu 62 gebe olmak üzere toplamda 126 gebe oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında,“Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Gebelikte Sağlık Uygulamaları Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Eğitim ve kontrol gruplarında tanımlayıcı değişkenler açısından yaş, eğitim durumu, çalışma durumu sosyal güvence, aile tipi, yaşanılan yer bakımından anlamlı fark olmadığı saptanmıştır (p>0,05). Araştırmada eğitim ve kontrol grubundaki gebelerin bireysel danışmanlık eğitimi öncesi Gebelikte Sağlık Uygulamaları Ölçeği toplam puan ortalamasının eğitim grubunda 111,76±10,84, kontrol grubunda 110,17±12,37 olduğu ve her iki grup arasında anlamlı fark olmadığı saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The research was carried out to determine the effect of individual counseling intervention on health practices in pregnancy. Material and Method: This research is a single-blind randomized controlled experimental design using a pre-test and post-test design. Population of the research was consisted of 126 pregnant women in total, who applied to a pregnant polyclinic at a state hospital in the city center of Manisa, with 64 of them being in the training group and 64 being the control group. For data collection, a“Pregnant Identifying Information Form”and a“Health Practices in Pregnancy Questionnaire”were used. For data evaluation, percentage distributions, average, standard deviation, Kolmogorov-Smirnov test, chi-square and Fisher's Exact Chi-Square test, independent samples t-test, the paired sample t-test with Bonferroni correction, the repeated measures analysis of variance, and Simple Linear regression analysis were used. Results: There was no significant difference in terms of descriptive variables for age, educational status, working status, social security, family type and place of residence in the training and control groups (p>0.05).In the research, it was found that the total score average of the Health Practices in Pregnancy Questionnaire before the individual counseling training for the pregnant women in the training and control groups was 111.76 ± 10.84 in the training group, and 110.17 ± 12.37 in the control group, and that there was no significant difference between two groups (p>0.05).