Psychotherapists' experience of difficult clinical moments: A comparative study between inexperienced and experienced psychotherapists
Psikoterapistlerin zor an deneyimleri: Deneyimsiz ve deneyimli psikoterapistler arasında karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 577451
  2. Yazar: GİZEM GÜROY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ZARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, psikoterapistlerin,“zor an”olarak adlandırdıkları öznel klinik deneyimleri nasıl anlamlandırdıklarının anlaşılması hedeflenmiştir. Klinik ortamda yaşanan bu zor anların, özel ve profesyonel hayatlarına nasıl etkileri olduğunun anlaşılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, deneyimsiz ve deneyimli psikoterapistlerin,“zor an”deneyimleri karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmayla, deneyimsiz psikoterapistlerin bu deneyimler sonucunda yardım almaları konusunda ve psikoterapi mesleğini icra etme konusunda yüreklendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, bu çalışmayla, deneyimli psikoterapistlerin, eğitimcilerin ve süpervizörlerin, deneyimsiz terapistlere zor an deneyimleri konusunda daha etkin bir biçimde yardım edebilmesine destek olunması amaçlanmıştır. 4 deneyimsiz psikoterapist ve 4 deneyimli psikoterapistle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemiyle, elde edilen veriler analiz edilmiş, 6 ana tema ve bunlara bağlı 7 alt tema bulunmuştur. Deneyimsiz ve deneyimli terapistler arasında benzerlik gösteren temalar: 1. Sınır aşımı korkusu, 2. Duyguları belli etmekten kaçınma, 3. Üzüntü. Deneyimsiz ve deneyimli terapistler arasında farklılık gösteren temalar: 1. Yetersizlik hisleri, 2. Öfke kontrolü, 3. Belirsizliğe katlanamama. Bu çalışmanın sonuçları, psikoterapistleri deneyimlerine dair psikanalitik ve varoluşçu literatür ışığında anlaşılmış ve tartışılmıştır. Bu bulguların, deneyimsiz psikoterapistler, deneyimli psikoterapistler, eğitimciler ve süpervizörler için anlamları öneriler kısmında sunulmuştur. Son kısımda ise çalışmanın sınırlılıkları ve gelecek çalışmalar için öneriler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to understand how psychotherapists make sense of and give meaning to their subjective experiences of what they define as a difficult clinical moment, to investigate the effects of these moments on their private and professional life and to compare the findings of experienced and inexperienced psychotherapists to find the similarities and differences between their experiences. By comparing the findings, this study aimed to encourage psychotherapists that are new in this profession to seek help and guidance when they need, help improve their clinical practice, motivate them about being a psychotherapist and help trainers and supervisors to improve psychotherapy training programs and supervisions in a way to provide more support to inexperienced psychotherapists experiencing difficulties. A sample of 4 inexperienced psychotherapists and 4 experienced psychotherapists were interviewed to understand their experiences in difficult clinical moments. As a result of the Interpretive Phenomenological Analysis, 6 superordinate themes and 7 sub-ordinate themes have been found. The themes that show similarities between inexperienced and experienced therapists are: 1. Fear of Boundary Violations, 2. Avoiding Revealing Feelings, 3. Sadness. The themes that show differences between inexperienced and experienced therapists are: 1. Feeling Incompetent, 2. Anger Management, 3. Intolerance to Uncertainty. The results of the study were interpreted and discussed in the light of existing psychoanalytic and existential literature on psychotherapists' experiences in psychotherapy. The meaning of these results and discussions and recommendations for inexperienced psychotherapists, experienced psychotherapists, trainers and supervisors are provided in the implications section. In the last section, the limitations of this study and future research recommendations are given.