Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalının film uyarlamaları karşılaştırması ile değerler dizgisi açısından incelenmesi
The comparisons of films' versions' the tale 'Snow white' and research that in films as string of values
  1. Tez No: 577462
  2. Yazar: BERNA KURTCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ASUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, German Linguistics and Literature, Education and Training, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada amaç, masalların ve masallardan yola çıkılarak uyarlanmış filmlerin değerler dizgesi açısından çocuklara uygun olup olmadığı, evrensel ve milli değer yargılarından“hırs, saygı, iyi-kötü insan olma, şiddet”öğelerini araştırmaktır. Buna ek olarak toplum etiğine olumlu örnek oluşturup oluşturmadığını ve uyarlama masalların eğitimde ne denli kullanılabileceğine dair incelemektir. Masalların bel kemiğinden biri olan Grimm Masalları içinden“Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler”masalının ve bu masalın 6 uyarlama filmi incelenerek eğitim alanında materyal olarak kullanımına ve bütüncül eğitim açısından da mentalizasyonelliğe ilişkin veriler yer almaktadır. Çalışmada, masal kavramı,“Grimm Kardeşler”, Grimm Masalları ve eğitimde filmlerin materyal olarak kullanımı, masaldan uyarlanan filmlerin değerler dizgesi açısından yorumlanması, dil edinimi ve kültür aktarımına uygunluğu incelenmeye çalışılmıştır. Masalların çocuklara okutulmadan ya da okunmadan önce aileler ve eğitmenler tarafından incelenmesi gerektiği, çocuğun okuduklarından yola çıkarak hayal dünyasında masalı yorumlayıp doğru ya da olması gereken değer kavramlarını edinmeleri beklenmektedir. Bunun için çocuklara göre uyarlanmış masalların çocuğa göre daha uygun olacağı değerlendirilmektedir. Eğitimde materyal olarak kullanılması durumunda uyarlanan bu filmlerin öğretmen tarafından defalarca izlenmesi gerektiği, yanlış anlaşılmaya mahal verecek durumların engellenmesi ya da açıklık getirilmesi ya da MEB tarafından“değerler eğitimine göre hazırlanmıştır”ibaresi var olan filmleri, animasyonların kullanılmasının daha doğru olacağı tespit edilmiştir. Bu bağlamda geleneksel basılı metinler dışında masal uyarlamaları filmler de bu açıdan ele alınarak incelenmeye çalışılmış, içerik, uyarlama süreçleri ve içerdiği değer kavramları açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine whether tales and movies originated from the tales is appropriate for the children by means of value systems, and also to examine the universal and national system elements ( ambition, respect, being a good-bad person, violence). Additionally, it is to examine whether the tales are positive examples in terms of social ethics and also to examine how adopted tales can be used in education. There is information about the usage of educational material“ The Snowwhite and Seven Dwarfs”that is among Grimm Tales, and six adopted movies of this tale and also the mentalisation for holistic education. In this study, the term“Tale”,“Grimm Brothers”, Grimm Tales and usage of the tales as educational material, comments about the value systems of adopted movies from the tales, language acqusition and appropriataness of cultural transmissions are expressed. It is expected that parents and educators examine the tales before children read them and gain value assets which are true or necessary by interpreting the tales in their imaginations. Thus, it is considered that adopted takes are more suitable for children. It is indicated that teachers should watch adopted movies for a couple of times in order to prevent them to be misunderstood, to clarify them to be used as an educational material, or the animations labelled as“ prepared according to the values of education”by the Ministry of Education are more convenient. In this aspect, except for traditional printed passages, movies adapted from tales are also tried to be analysed in terms of the content, adaptation processes and value terms included.