Türkiye, gelişmiş ve gelişmekte olan Avrupa ülkelerinde hisse senedi fiyat oynaklığı ve temettü politikası
Share price volatility and dividend policy in Turkey, developed and developing European countries
  1. Tez No: 626685
  2. Yazar: ESEN AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Avrupa'daki şirketler tarafından uygulanan temettü politikasının hisse senetleri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bunun için Baskin (1989) tarafından önerilen dört etki temelinde temettü politikasının hisse senedi fiyat oynaklığını nasıl etkilediğinin incelemesi yapılmıştır. Bu dört temel etki; süre, arbitraj, getiri ve bilgi etkileridir. Bu kapsamda, 2013-2017 döneminde 11 gelişmiş ve gelişmekte olan Avrupa ülkesinde 1.221 şirket örneği incelenmiştir. Çalışmada kullanılan ülkeler; Türkiye, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İtalya, Macaristan, Polonya ve Yunanistan'dır. Analizde hisse senedi fiyat oynaklığını tahmin etmek için, temettü politikası değişkenleri olarak temettü getirisi ve kar dağıtım oranı kullanılmış; kontrol değişkenleri olarak ise firma büyüklüğü, firma büyüme oranı, firma gelir oynaklığı ve firma borçluluk oranı kullanılmıştır. Çalışmada önce çoklu regresyon yöntemi uygulanmış ve panel regresyon analizi ile sonuçlar doğrulanmıştır. Araştırmanın bulguları, Baskin'in bulgularını desteklemekte ve temettü getirisi (DY) ve kar dağıtım oranı (PAYOUT) ile hisse senedi fiyat oynaklığı (PV) arasında ters bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak temettü getirisinin etkisi daha baskındır. Böylece, piyasada süre ile arbitraj gerçekleşme etkilerinin güçlü olduğu ve getiri ile bilgi etkilerinin zayıf olduğu sonucuna varılabilmektedir. Bu sonuçlar, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki alt örneklemler ile kriz öncesi ve sonrası alt örneklemler için de geçerlidir. Bu çalışmanın bulguları piyasadaki tüm oyuncular için faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of dividend policy applied by companies in Europe on stocks. For this, an analysis of how dividend policy affects stock price volatility has been made on the basis of four effects proposed by Baskin (1989). These four main effects are; duration, arbitrage realization, rate of return and information effects. In this context, the sample of 1.221 companies in 11 developed and developing European countries is examined in the 2013-2017 period. Countries used in the study are; Turkey, Germany, Belgium, France, the Netherlands, England, Spain, Italy, Hungary, Poland and Greece. In order to estimate stock price volatility in the analysis, dividend yield and payout ratio are used as dividend policy proxies and firm size, firm growth rate, firm earnings volatility and firm debt ratio are used as control variables. In the study, multiple regression method was applied first, and panel regression has confirmed the results. The findings of the research support the findings of Baskin and reveal that there is an inverse relationship between dividend yield (DY) and dividend payout rates (PAYOUT) and price volatility (PV). However, according to the findings, the effect of dividend yield is more dominant. Thus, it is concluded that there are strong the duration and arbitrage realization effects and weak the rates of returns and information effects in the market. These results are also valid for sub-samples in developed and emerging countries and pre and post-crisis sub-samples. The findings of this study will be useful for all players on the market.