8 haftalık pilates, zumba ve workout egzersizlerinin genç kadınlarda bazı fiziksel uygunluk parametrelerine etkisinin incelenmesi
V investigation of the effects of 8 weekly pilates, zumba and workout exercises on some physical fitnessparameters in young
  1. Tez No: 604513
  2. Yazar: CEREN AĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı 8 haftalık pilates, zumba ve workout egzersizlerinin genç kadınlarda beden kütle indeksi (BKİ) ve vücut yağ yüzdesi (VYY),yağsız vücut kütlesi (YVK), dayanıklılık, kuvvet (bacak kuvveti) ve esneklik parametrelerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya yaş ortalaması 31,33±1,3 yıl olan 24 sedanter kadın katılmıştır. Çalışmaya katılan denekler üç gruba (Pilates 7, Workout 8 ve Zumba 9 kişi) ayrılmıştır. Her denek grubuna haftada üç gün 60 dk zumba, pilates ve 25 dk workout egzersizleri yaptırılmıştır. Ölçümlerde BKİ, VYY, YVK, Cooper, otur- eriş, bacak kuvvetitestleri yapılmıştır. Verilerin analizi; ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Tek yönlü (One way) Anova testi kullanılmıştır. Anova testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe testi kullanılmıştır. Grup içerisindeki karşılaştırmalar eşleşmiş grup t-testi ile analiz edilmiştir. Anlamlılık düzeyi p0.05.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of the 8-week Pilates, Zumba and workout exercises on the parameters of the young women's body mass index (BMI), body fat percentage (BFP), free fat mass (FFM), endurance, strength (leg strength) and flexibility. 24 sedentary women whose ages averaged at 31.33 ± 1.3 years participated in the study. The participants were divided into three groups (Pilates 7, Exercise 8 and Zumba 9). Each group received 60 minutes Zumba, Pilates and 25 minutes workout exercises three days in a week. Body mass index (BMI), body fat percentage (BFP), free fat mass (FFM), Cooper, sit and reach, and leg strength tests were performed. Analysis of data: One-way (One-way) Anova test was used on comprising the quantitative continuous data between more than two independent groups. As a complementary post-hoc analysis, Scheffe test was used to determine the differences after Anova test. The comparisons within the group were analyzed by paired group t-test.