Civil conflict: Role of grievance and terrorism
İç çatışma: Terörizm ve kinin rolü
  1. Tez No: 577953
  2. Yazar: OLGAHAN ÇAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KIBRIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kin ve terörizmin devlet-isyancı grup çatışmalarındaki rolünü daha iyi anlamak için, Gibilisco'nun çalışmasına bir tevsi olarak, 2 oyuncudan oluşan 2 kısımlı bir oyun dizayn edildi. Geç gerçekleşen ayrılışlar ve her seviyeden başlangıç kinini kapsayan ayrılışlara ek olarak, bu oyunun dengeleri bize test edilebilir 2 hipotez verdi: İlki, terörist ataklar ayrılıkçı grup için müzakereye oturma veya imtiyaz edinme şansını arttırıyor. İkincisi, daha fazla terörist atak gözlemlediğimiz çatışmalar daha erken sonuçlanıyor. İkincisini kendim test etmekle beraber, tezimi çağdaş makine öğren- mesi algoritmalarını kullanarak süregelen iç çatışmaların sürelerini tahmin ederek tamamladım.
Özet (Çeviri)
In order to understand the role of grievance and terrorism in state-rebel conflicts, as an extension to Gibilisco's (2016) manuscript, a two-stage sequential game between two players is designed. Addition to having explained late separations of rebel groups and separations of all groups with varying initial grievance levels, equilibria of this game produced 2 testable hypotheses: First, use of terrorism enhances the chances of getting a concession or negotiation. Second, the conflicts in which more terrorist attacks are conducted are likely to finish earlier. Having tested the latter one, I finished my thesis by attempting to forecast the duration of ongoing conflicts, making use of contemporary machine learning algorithms.