Software test automation on agile projects
Cevik projelerde yazılım test otomasyonu
  1. Tez No: 579100
  2. Yazar: HAKAN UZUNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Test, yazılım yaşam döngüsün en önemli fazlarından biridir.Her yıl bir çok teknik, method, yöntem piyasaya çıkıyor ve bu yenilikler, çok kısa sürede yok olabiliyor. En önemli yazılım geliştirme methodlarından biri olan Şelale methoduna göre, yazılım test'i projenin en son fazhında yapılır ve bu yöntem projedeki değişikleri izin vermeyen bir yapıya sahip. Günümüzde ise bir çok yazılım şirketi değişimlere hızlı adapte olmak için Çevik Yazılım geliştirme methodunu kullanıyor.Bu method bizi sürekli ve tekrarlı test yapmaya zorluyor. Bu yüzden test, projedeki en büyük giderlerden biri haline geliyor. Test senaryo sayısı ve koşturma sıklığı arttığı durumlarda Manuel Test artık yetersiz hale geliyor. Bu durumda Test Otomasyonu bir çözüm olarak değerlendirilebilir. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda konu önemli görülmüş, bu çalışma ile konunun öneminin daha iyi anlaşılması ve değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmanın amacı“Test Otomasyonu sayesinde proje giderleri azaltılabilir mi ? ve ”Test senaryolarını ne zaman otomatik hale getirmeliyiz ? sorunlarını cevaplamaktır.
Özet (Çeviri)
Testing is an important phase of the software development life cycle. There are lots of new techniques, methods, tools come up for each year and also these technologies can be out of date after a short time. Considering one of the famous software development methods: Waterfall, testing can be handled at the end of project schedule and it is hard to welcome changes. Today's conditions or another way: Agile, force us to have the regular, repeated testing effort for each code commit. Therefore testing becomes one of the main cost on a software project. Manual Testing is not sufficient when the number of test case is increased and test execution frequency is higher than planned. At this point, Test automation can be suggested as a solution. Test automation makes you execute same test multiple times without any effort. When these situations are taken into consideration, it was aimed to better understand and evaluate the subject matter of the study. In this paper, we discuss the questions that“ Test automation can save project cost ?”and“When a test suite should be automated or should not be automated ?”.