Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğinin kayıtlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective analysis of patient records at the Adana City Training and Research Hospital Family Medicine Clinic
- Tez No: 945946
- Danışmanlar: DR. MERTHAN TUNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Bu çalışma, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran hastaların demografik ve klinik özelliklerini retrospektif olarak inceleyerek, üçüncü basamak sağlık hizmetlerinin aile hekimliği asistanlarının uzmanlık eğitimine katkılarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Hasta kayıtları analiz edilerek, poliklinik hizmetlerinin asistanların akut tanı, tetkik yönetimi ve raporlama becerilerine etkisi incelenecektir. Bulgular, aile hekimliği uzmanlık eğitiminin üçüncü basamak dinamiklerine uygun şekilde yapılandırılmasına yönelik klinik temelli öneriler sunmayı hedeflemektedir. Materyal ve Metot: Bu çalışma kesitsel ve retrospektif olarak tasarlanmıştır. Etik onam alındıktan sonra Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği-1 polikliniğine 15.01.2024- 15.10.2024 tarihleri arasında başvuran hastaların elektronik sağlık kayıtları incelenerek gerçekleştirilmiştir. Veriler hastane otomasyon programı olan AKGUN ve Sağlık Bakanlığı SINA platformlarından elde edilmiş ve istatistiksel paket programla analiz edilmiştir. Bulgular: Başvuran 6796 hastanın yaş ortalaması 31,05±14,55 olup, %58,62'si kadın, %41,37'si erkektir; başvurular özellikle 20-34 yaş aralığında yoğunlaşmıştır. Toplam başvuru sayısının %29,3'ü Suriye kökenlidir. Klinik olarak, en sık tanılar akut üst solunum yolu enfeksiyonu (%19,33) ve demir eksikliği anemisi (%10,88) olarak belirlenmiştir. Antibiyotik reçeteleme oranı %51,27 ile il (%29,39) ve Türkiye (%20,82) ortalamalarının üzerindedir. Radyoloji (%46,59) ve hematoloji (%12,24) en sık konsülte edilen bölümlerdir. Reçete başına ortalama ilaç sayısı poliklinikte 0,32 ile il (0,43) ve Türkiye (0,53) ortalamalarının altında bulunmuştur Sonuçlar: Çalışmada elde edilen veriler, polikliniğin evlilik ve işe giriş raporları gibi idari taleplere yoğunlaştığını, koruyucu sağlık hizmetlerinin ise sınırlı kaldığını göstermektedir. Yüksek reçeteleme ve tetkik oranları da üçüncü basamakta verilen poliklinik sunumunun birinci basamak uygulamalarından ayrıştığını ortaya koymaktadır. Uzmanlık eğitiminde durum bildirir raporlara yönelik pratik becerilerin geliştirilmesi gereklidir. Birinci basamak sağlık hizmeti sunumuna yönelik becerilerin arttırılabileceği ve hastane dışı konumlandırılmış eğitim aile sağlığı birimlerinin sayısı arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aims to evaluate the contribution of tertiary health services to the specialty training of family medicine residents by retrospectively examining the demographic and clinical characteristics of patients who visited the Family Medicine Clinic at Adana City Training and Research Hospital. Patient records will be analyzed to examine the impact of outpatient clinic services on residents' skills in acute diagnosis, test management, and reporting. The findings aim to provide clinically based recommendations for structuring family medicine residency training in line with tertiary care dynamics. Materials and Methods: This study was designed as a cross-sectional and retrospective study. After obtaining ethical approval, the electronic health records of patients who visited the Family Medicine-1 outpatient clinic at Adana City Training and Research Hospital between February 15, 2024, and October 15, 2024, were reviewed. Data were obtained from the hospital automation program AKGUN and the Ministry of Health's SINA platform and analyzed using statistical software. Results: The mean age of the 6,796 patients who applied was 31.05±14.55, 58.62% were female, and 41.37% were male; applications were particularly concentrated in the 20-34 age group. 29.3% of the total number of applications were from Syrian origin. Clinically, the most common diagnoses were acute upper respiratory tract infection (19.33%) and iron deficiency anemia (10.88%). The antibiotic prescription rate was 51.27%, which is higher than the provincial (29.39%) and Turkish (20.82%) averages. Radiology (46.59%) and hematology (12.24%) were the most frequently consulted departments. The average number of medications per prescription was 0.32 in the outpatient clinic, which is below the provincial (0.43) and national (0.53) averages. Conclusions: The data obtained in the study show that the outpatient clinic focuses on administrative requests such as marriage and employment reports, while preventive health services are limited. High prescription and examination rates also reveal that outpatient services provided at the tertiary level differ from primary care practices. Practical skills related to status reports should be developed in specialty training. Skills related to primary care should be enhanced, and the number of hospital-based family health units should be increased.