Türkiye yerel yönetimlerinde örgütsel güven, örgütsel özdeşleşme ve iş tatmini ilişiği: Elazığ belediyesi
Turkey from local governance, organizational trust and job satisfaction attachment of organizational identifiction: Elaziğ municipality.
- Tez No: 579106
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSEMET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kamu kurumu alanlarından biri olan yerel yönetimlerde çalışanların örgütsel güven duygusunun var olup olmadığını ve örgütsel özdeşleşme kavramını nasıl algıladıklarını, iş tatmini boyutunun ne kadar hissedildiğini, bu kavramların birbirini nasıl etkilediklerini, birbirleriyle nerede kesiştiklerini, ne anlamda ve hangi boyutta ilişkilerinin olduğunu ölçmektir. Araştırma Elazığ Belediyesi'nde çalışanlar evreninde gerçekleştirilmiştir. Örneklem ise evrenden rastgele yöntemle seçilen dörtyüziki kişiden oluşmaktadır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 21,0 İstatistik paket programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma), tek yönlü varyans analizi, t–testi, Regresyon ve korelasyan analizi yöntemlerinden faydalanılacaktır. Çalışmada;“örgütsel güven ile örgütsel özdeşleşme arasında anlamlı pozitif bir etki”“örgütsel güven ile iş tatmini arasında anlamlı pozitif bir etki”ve“örgütsel özdeşleşme ile İş tatmini arasında anlamlı pozitif bir etki”araştırılmıştır. Sonuç olarak, Araştırma neticesinde gerek örgütsel güven örgütsel özdeşleşme ve İştatminine ilişkin görüşlerin, çalışanların sosyo-demografik özelliklerine göre farklı düzeyde olduğu görülmüştür. Erkek katılımcıların kuruma olan örgütsel özdeşleşmesinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Yaş değişkeni açından 60+yaş üstü katılımcıların örgütsel özdeşleşmelerin daha yüksek olduğu, yaş ilerledikçe örgütsel bağlılığının ve örgütsel özdeşleşmenin artığı sonucuna varılmıştır. Evli katılımcıların kurumla daha fazla özdeşleştiği, daha fazla örgüte güvendiği, sonucuna varılmıştır. Çalışma yılının artması iş tatminin azalttığı, örgütsel özdeşleşmeyi ve örgüte güveni artırdığı, fakat yöneticiye güveni azalttığı görülmüştür. Regresyon analizi sonuçlarına göre; örgütsel güvenin örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisi % 13,9,yöneticiye güvenin özdeşleşemeye etkisi%0,9, örgüte güvenin örgütsel özdeşleşmeye etkisi %12,8, örgütsel güvenin iş tatminine etkisi %25,8, yöneticiye güvenin iş tatminine etkisi %26,7, örgüte güvenin iş tatminine etkisi %0,089,örgütsel özdeşleşmenin iş tatminini %0,09 oranında pozitif yönle etkilediği görülmüştür. Modeldeki tüm hipotezlerimiz kabul görmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine whether there is an organizational trust feeling in the local administrations, which is one of the public institutions, and how they perceive the concept of organizational identification; aims to measure. The research was carried out in Elazığ Municipality employees. The sample consisted of 402 people randomly selected from the universe. SPSS 21.0 Statistics package program will be used for statistical analysis. Descriptive statistical methods (frequency, percentage, mean, standard deviation), one-way analysis of variance, t-test, regression and correlation analysis methods will be used. Study; A significant positive relationship between organizational trust and organizational identification de arasında Significant positive relationship between organizational trust and job satisfaction güven and ş Significant positive relationship between identification and job satisfaction güven was investigated. As a result, the results of the study showed that the opinions on organizational trust identification and business process were different according to the socio-demographic characteristics of the employees. Male participants were more likely to identify with the institution. In terms of age variable, it is concluded that the identification of the participants over 60+ years is higher and the organizational commitment and identification as the age increases. It was concluded that married participants were more associated with the institution and trusted more organizations. It is seen that increasing the working year decreases job satisfaction, identifies and increases trust in colleagues and decreases trust in managers. According to the results of the regression analysis, identification can explain 13,9% of the variables of organizational trust. Confidence of the manager to the identification of the impact on the identification of trust is 12,8%, organizational trust is the effect of job satisfaction is 25,8%, trust to the manager 26,7% of the satisfaction of the job satisfaction, organization 0,089%, identification of job satisfaction was observed to affect 0.09% of all hypotheses in the model was accepted.