İş güvenliği kültürü algısının örgütsel bağlılığa etkisi: Kamu hastanelerinde çalışan hemşireler üzerinde bir araştırma
The effect of the perception of occupational safety culture on organizational government: A research on nurses working in public hospitals
  1. Tez No: 579388
  2. Yazar: AYSEL KETENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada hemşirelerde iş güvenliği kültürü algısının örgütsel bağlılığa etkisi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışan 217 hemşireye“Örgüte Bağlılık Ölçeği”ve“Güvenlik Kültürü Ölçeği”uygulanmıştır. Güvenlik Kültürü algısını ölçmek amacıyla 7 boyuttan oluşan ve 40 maddenin bulunduğu Güvenlik Kültürü Ölçeği uygulanmıştır. Örgüte bağlılık algısını ölçmek amacıyla, 2 boyuttan oluşan ve 15 maddenin bulunduğu Örgüte Bağlılık Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS (Sttistical Package for the Social Sciennes) paket programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında, frekans analizi, güvenirlik analizi, t analizi, anova analizi, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, korelasyon analizi ve regresyon analizi gibi istatistiki yöntemler kullanılmıştır. Sonuç olarak hemşirelerin Güvenlik Kültürü algısının Örgüte Bağlılıklarını etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between the impact of occupational safety culture perception on organizational commitment in nurses. For this purpose, a“scale of commitment to organization”and a“scale of security culture”were applied to 217 nurses working at Adıyaman education and Research Hospital. In order to measure the perception of security culture, a security culture scale consisting of 7 dimensions and 40 items was applied. In order to measure the perception of commitment to the organization, a scale of commitment was applied to the organization consisting of 2 dimensions and with 15 items. Data from the study were analyzed using SPSS (statistical Package for the Social Sciences). In the light of the data obtained, statistical methods such as frequency analysis, reliability analysis, t analysis, anova analysis, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, correlation analysis and regression analysis were used. As a result, it was determined that the perception of security culture of nurses influenced their commitment to the organization.