Akvaryum balıklarından Vatoz balığı (Hypostomus sp) ve Tetra balıklarında (Characidae sp) patolojik ve parazitolojik incelemeler
Pathological and parasitological investigations on Stingray fish (Hypostomus sp) and Tetra fish (Characidae sp) from aquarium fish
- Tez No: 579439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Su Ürünleri, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Aquatic Products, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Konya ilindeki ticari akvaryum işletmelerinden temin edilen Vatoz ve Tetra Balıklarında iç ve dış parazit varlığının ortaya konulması ve patolojik bulgularının incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla 10 farklı işletmeden temin edilen 50 adet Vatoz Balığı (Hypostomus sp) ve 50 adet Tetra Balığı (Characidae sp) olmak üzere 100 adet balık kullanıldı. Parazitolojik ve patolojik incelemeler sonucunda 32 adet Tetra balığında ve 31 adet Vatoz balığında olmak üzere toplamda 63 balıkta parazite rastlandı. Tetra balıklarının 24 tanesinde Chilodenella sp (%48), 8 tanesinde Tetrahymana sp (%16), 7 tanesinde Costia sp (%14), 3 tanesinde Rotifera sp (euchlanis) (%8), 2 tanesinde Trichodina sp (%4), 2 tanesinde Gastrotricha sp (Chaetonotus) (%4), 1 tanesinde Vorticella sp (%2), 1 tanesinde Ichtyophthirus multifliis (%2) tespit edilirken 23 (%46) balıkta ise hiç parazite rastlanmamıştır. Vatoz balıklarının; 14'ünde Chilodenella sp (%28), 5'inde Ichtyophthirus multifiliis (%10), 2'sinde Costia sp (%4) 1'er tanesinde Aelosoma sp (%2), Rotifera sp (euchlanis) (%2), Gyrodactylus sp (%2) ve Dactylogyrus sp (%2) belirlenirken 30 adet (%60) balıkta ise hiç parazite rastlanmamıştır. Histopatolojik incelemelerde 11 adet Tetra ve 23 adet Vatoz olmak üzere 34 adet balıkta endoparazit görüldü Tetra balıklarında genelde bağırsakta olmak üzere 11 tanesinde nematod kesitleri ve 1 tanesinde bağırsak epitelinde Eimeria'ya rastlandı. Vatoz balıklarında ise 23 tanesinin bağırsak lümenlerinde nematod kesitleri ve 2 balıkta Ichtyophthirus multifiilis görüldü. Solungaçlarda, paraziter irritasyona bağlı epitellerde dejenerasyon ve deskuamasyon görüldü. Parazitlerin yoğun olduğu balıklarda dalakta ve böbreklerde melanomakrofaj merkezlerinde artışlara rastlandı. Sonuç olarak; iİki balık türünden elde edilen veriler birlikte değerlendirildiğinde toplam 74 adet ektoparazit olduğu tespit edilmiştir. En çok rastlanan ektoparazit oranları Chilodenella sp (%51), ardından Costia sp (%12), Tetrahymana sp (%11), rotifera sp (%7), Ichtyophthirus multifiliis (%8), Trichodina sp (%3), Gyrodactylus sp (%1), Dactylogyrus sp (%1), Aelosoma sp (%1), Vorticella sp (%1) olarak belirlenmiştir. Bu iki balık türü aynı ortamda yaşasalar bile tetra balıklarında vatoz balıklarına göre daha fazla ektoparazit görüldüğü belirlenmiş, ancak endoparazit görülme oranı vatozlarda daha fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine internal and external parasites in the stingray and Tetra fish obtained from commercial aquarium enterprises in Konya region and to examine their pathological findings. For this purpose, 50 stingray fish (Hypostomus sp) and 50 Tetra fish (Characidae sp) of total 100 fishes were used that obtained from 10 different enterprises. As a result of parasitological and histopathological examinations, parasites were found in 63 fish, including 32 Tetra fish and 31 stingray fish. In this study, the percentage of infected fish was determined as 63%. Parasites detected in tetra fish respectively; Chilodenella sp (48%) in 24, Tetrahymana sp (16%) in 8, Costia sp (14%) in 7, Rotifera sp (euchlanis) in 3 (8%), Tichodina sp (4%) in 2, Gastrotricha sp (Chaetonotus) in 2 (4%), Vorticella sp in 1 (2%), Ichtyophthirus multifliis in 1 (2%). There were no parasites in 23 (46%) fish. The infection numbers in Stingray fishes were detected as; Chilodenella sp (28%) in 14, Ichtyophthirus multifiliis (10%) in 5, Costia sp (2%) in 2, Aelosoma sp (2%) in 1, Rotifera sp (euchlanis) (2%) ), Gyrodactylus sp (2%) and Dactylogyrus sp (2), while 30 (60%) fish had no parasites. Histopathological examination revealed endoparasite in 34 fish, including 11 Tetra and 23 Stingray. In the intestine of Tetra fishes, nematode sections in 11 tetra fishes and Eimeria in 1 tetra fish were found. In the intestinal lumens of the stingray fishes, nematode sections in 23 of them and Ichtyophthirus multifiilis in 2 of them were detected. Degeneration, desquamation and disorganization were seen in epithelium of gill due to parasitic irritation. Increases in melanomacrophages were observed in the spleen and kidneys. The data obtained from two fish species were evaluated together, as a result 74 ectoparasites were determined. The most common ectoparasites were Chilodenella sp (51%), Costia sp (12%), Tetrahymana sp (11%), rotifera sp (7%), Ichtyophthirus multifiliis (8%), Trichodina sp (3%), Gyrodactylus sp (1%), Dactylogyrus sp (1%), Aelosoma sp (1%), Vorticella sp (1%). Even though these two fish species live in the same environment, tetra fish were found to have more ectoparasites than stingrays, but endoparasitic incidence was found to be higher in stingrays.