Sağlık çalışanlarında depresyonun çalışan performansı üzerine etkisi
The effect of depression on employee performance in health care workers
- Tez No: 579480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ DAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmada sağlık çalışanlarında depresyonun performans üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda 2016 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan 299 kişi üzerinde kişisel bilgi formu, Beck Depresyon Envanteri ve Performans Ölçeği uygulanmıştır. Çalışma sonucunda bireylerin performans ve depresyon düzeyleri ile cinsiyet, eğitim düzeyi arasında anlamlı bir fark olduğu saptanırken; performans ve depresyon düzeyleri ile yaş, mesleki toplam çalışma yılları, kadro, unvan arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Bireylerin depresyon düzeyleri ile medeni durum, kurumda toplam çalışma yılları, aylık gelir düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu saptanırken; performans düzeyleri ile medeni durum, kurumda toplam çalışma yılları, aylık gelir düzeyleri arasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Bireylerin performans düzeyi ile depresyon düzeyleri arasında anlamlı ancak olumsuz bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effect of depression on performance in health care workers. In this context, in 2016, 299 people working at Sivas Cumhuriyet University Hospital were administered a personal information form, Beck Depression Inventory and Performance Scale. As a result of the study, it was found that there was a significant difference between the performance and depression levels of the individuals and gender, education level; it was determined that there was no significant difference between performance and depression levels, age, total years of work, staff, title. There was a significant difference between depression levels and marital status, total working years and monthly income levels. There was no significant difference between performance levels and marital status, total years of work, monthly income levels. There was a significant but negative relationship between the performance level and depression levels of the individuals.