Vergi kayıp ve kaçaklarının azaltılmasında vergi denetiminin etkinliği, sorunlar ve çözüm önerileri
The effectiveness of tax audit in reducing tax loss and leaks, problems and solution proposals
  1. Tez No: 579518
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Vergi, devletin tüzel ve gerçek kişiler üzerine yüklediği, kamu hizmetlerinin yerine getirilmesi için ihtiyaç duyduğu en önemli kaynaktır. Günümüzde sosyal devlet anlayışı ile birlikte vergi gelirlerine olan ihtiyaç daha fazla artmıştır. Vergi, mükellefler ile devlet arasında her zaman için problem oluşturmuştur. Mükellefler vergi ödememek için çeşitli arayışlar içinde olduğu gibi vergi idareleri de bu işlemleri tespit ederek gerekli tahsilatı yapma çabası içindedir. Devletlerin ortaya çıkışı kadar eski olan bu mücadele muhtemelen vergi olgusu var oldukça devam edecektir. Etkin bir vergi denetimi etkin bir vergi mevzuatıyla oluşturulabilir. Vergi reformları ile adil vergilendirme, vergi kayıp ve kaçakçılığının önüne geçilmesi, vergi yüklerinin azaltılması ve vergilerin ekonomik büyümeyi destekleyecek nitelikte olması vergi denetiminde yapılacak etkin düzenlemelerle sağlanabilecektir. Bu hususları gerçekleştirebilmek için vergi mevzuatı ile vergi denetiminin daha etkin hale getirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Tax is the most important resource that the state imposes on legal entities and real persons, which is needed for the fulfillment of public services. Today, with the understanding of social state, the need for tax revenues increased more. Tax has always been a problem between taxpayers and the state. Taxpayers are trying to make the necessary collections by detecting these transactions as well as various quests not to pay taxes. This struggle, which is as old as the emergence of states, will probably continue as long as there is a tax phenomenon. An effective tax audit can be created by effective tax legislation. With the tax reforms, fair taxation, preventing tax loss and smuggling, reducing tax burdens and the fact that taxes will support economic growth will be ensured by effective arrangements to be made in tax auditing. In order to realize these considerations, it is necessary to make tax auditing and tax auditing more effective.