Ağaç işleri sektöründe kobi büyüklüğündeki işletmelerin ar-ge'ye verdikleri önem ve günümüzde olması gereken yeri
The importance that sme standarded business firms give to re&de in woodworki̇ng sector and the place that they are supposed to be today
- Tez No: 579918
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ar-ge çalışmalarının temelinde özgün, insanların ihtiyaçlarına göre ürünler ortaya çıkarmaktır. Ar-ge çalışmaları ve yatırımları genelde düşünüldüğü gibi gereksiz boşa giden yatırımlar değil tam tersi işletmenin gücüne güç katan, sektörde öncü olmasının sağlayan, piyasayı yönlendiren firma yatırımlarıdır. Buradan hareketle teknik ve ekonomik olarak hızla değişen dünyaya ayak uydurabilmek ve ayakta kalabilmek için işletmelerin ar-ge çalışmalarına önem vermeleri gerekmektedir. Yapılan çalışmayla ağaç işleri endüstrisi sektöründe faaliyette bulunan işletmelerin Ar-Ge bölümüne gereken önemin verilmediği gerekli yatırımların yapılmadığı gözlemlenmiştir. Bir başka deyişle işletmelerin çoğunda Ar-Ge biriminin olmadığı, Ar-Ge'de çalışan sayısının azlığı dikkat çekmiştir ve Ar-Ge yatırımlarının gereksiz yatırımlar olduğu düşüncesi hâkimdir. Sonuç olarak söz konusu işletmelere bakıldığında Ar-Ge'ye verilen önemin ve yapılan yatırımların çok alt seviyelerde kaldığı ve günümüzde olması gereken değerin altında olduğu gözlemlenmiş olmakla birlikte bunu aşacak etmenlerin başında da mesleki eğitimli bireylere ağırlık verilmesi gerektiği bulgularımız arasındadır.
Özet (Çeviri)
The studies aimed at producing a new product, increasing the product quality or standard, applying new technics that would decrease the cost and increase the standard, developing new production technologies, orienting a new technology into the abroad conditions and the results of these studies are considered to upgrade the businesses in the sector by transforming these technologies into useful instruments, materials, products, system and production technics and applying a technological amendment on the present ones. Research and development studies are based on original products according to the needs of individuals. From this point of view, businesses are required to attach importance to research and development studies in order to adjust to the world that changes rapidly in terms of technics and economics, and to survive. It was observed that businesses in woodwork industry sector did not attach importance to the department of research and development and make the required investments. As a consequence, considering the businesses in question, it is seen that the importance being attached to and investments being made in research and development remain insufficient than expected today and according to our findings, it is primarily required to place an emphasis on professionally trained individuals.