A study of the relationship between customer orientation, innovativeness, company performance, intrinsic motivation and company training
Müşteri odaklılık, yenilikçilik, şirket performansı, içsel motivasyon ve şirket eğitimleri arasındaki ilişki üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 579976
  2. Yazar: NESLİHAN YAYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÖNÜL DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Müşteri odaklılık son zamanlarda en çok bahsi geçen stratejik uygulamalardan bir tanesidir. Şirketlerin en önemli amacı karlarını maksimum seviyeye çıkarmak olduğu için, firmalar rakiplerine karşı fark yaratabilecekleri ayırt edici özellik arayışındadırlar. Şirketler ve şirket yönetimleri temel hedeflerini gerçekleştirebilmek için çoğunlukla müşteri odaklılık, inovasyon, pazar odaklılık gibi stratejik uygulamaları belirleyeci olarak kullanır. Bu çalışma, müşteri odaklılık, yenilikçilik ve şirket performansı arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmayı ve deneysel olarak test etmeyi amaçlar. Müşteri odaklılığın şirket performansı ile etkileşimi esnasında, şirketin eğitim faaliyetleri ve çalışanların içsel motivasyonunun müşteri odaklılık üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu ayrıca test edilmiştir. Müşteri odaklılık yaklaşımının bir sonucu olarak bu çalışmada, işletme performansının müşteri odaklılık üzerine etkileri incelenen ana konulardan bir tanesidir. Nispeten yeni yaklaşımlardan olan ve yenilikçiklik olarak adlandırılan akım, tüm araştırma çatısı üzerinde ayırtedici bir etki oluşturur. Yenilikçiliğin müşteri odaklılık ve işletme performansı üzerine etkisi, araştırma çatısı üzerinde detaylı bir inceleme yapmamıza imkan sağlayan dikkat çekici bir dinamizm meydana getirir. Bu çalışma ayrıca içsel motivasyonun müşteri odaklılık üzerine etkisine, içsel motivasyonun literatür geçmişi ve diğer özelliklerini kapsayacak şekilde değinmektedir. Temel çatıların yanısıra, çalışan odaklı organizasyonal eğitim aktivitelerinin müşteri odaklılık üzerine etkileri diğer bir araştırma çatısı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the major concern of companies is to maximize their profits, they look for some determinants to create an edge of competition against their rivals. Companies and their managements mostly use strategic orientations like innovation, customer orientation and market orientations as determinants to actualize their main goals. This thesis aims to find out and empirically test the relationships among customer orientation, innovativeness and company performance. How company's having training activities makes a difference in the level of customer orientation, and how employees' intrinsic motivation can affect customer orientation is also empirically tested. Sample consists of 143 private sector employees conveniently reached from private sector companies from various sectors . Findings also supported that perceived company performance of the employees is influenced by the customer orientation of the company.