Lise öğretmenlerinin bireysel yenilikçilik algıları, eğitim araştırmalarına yönelik tutumları ile araştırma yeterlilikleri arasındaki ilişki
Correlation between high school teachers' perception of innovativeness, attitude towards researches on education and research qualifications
- Tez No: 579998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı lise öğretmenlerinin bireysel yenilikçilik algıları, eğitim araştırmalarına yönelik tutumları ile araştırma yeterlikleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Betimsel türdeki bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2017-2018 eğitim öğretim yılında Kars il merkezi sınırlarında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarında görev yapan 31 farklı branştan, 275 lise öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde“Bireysel Yenilikçilik Ölçeği”,“Eğitim Araştırmalarına Yönelik Öğretmen Tutum Ölçeği”ve“Araştırma Yeterliği Ölçeği”kullanılmıştır. Kişisel bilgilerin elde edilmesi için araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde araştırmada ele alınan problem durumlarına göre, çoklu regresyon analizi, ilişkisiz gruplarda t testi Anova testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Veriler istatistiksel veri analizi programları ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre lise öğretmenlerinin bireysel yenilikçilik düzeyleri“sorgulayıcı”olarak tespit edilmiştir. Cinsiyet ve araştırma deneyimi değişkenlerinin lise öğretmenlerinin bireysel yenilikçilik düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı fark oluşturduğu bulunmuştur. Lise öğretmenlerinin eğitim araştırmalarına yönelik tutumları iyi düzeyde bulunurken, eğitim araştırmalarına yönelik tutumun demografik değişkenlere bağlı olarak anlamlı fark oluşturmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan örneklem grubunun araştırma yeterliklerinin cinsiyet, mezun olunan fakülte türü ve araştırma deneyimi değişkenlerine göre anlamlı farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak; bireysel yenilikçilik düzeyi ile araştırma yeterliği arasında pozitif ancak zayıf düzeyde ilişki tespit edilirken benzer şekilde eğitim araştırmalarına yönelik tutum ile araştırma yeterliği arasında pozitif fakat zayıf düzeyde ilişki bulunmuştur. Bireysel yenilikçilik düzeyi ve eğitim araştırmalarına yönelik tutumun, araştırma yeterliğinin %15'ini yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the high school teachers' perception of innovativeness, attitude towards researches on education and research qualifications. In this descriptive study, survey model of the quantitative research methods was used. The sample of the research was formed of 275 high school teachers from 31 different branches working in secondary education institutions affiliated to the Ministry of National Education in the provincial centre of Kars in the academic year 2017-2018.“Individual Innovativeness Scale”,“Scale of Teacher's Attitude towards Researches on Education”and“Research Qualifications Scale”were used to obtain the research data. In order to obtain personal information,“Personal Information Form”prepared by the researcher was used. In data analysis; multiple regression analysis, t test, Anova test in unrelated groups and correlation analysis were used according to the problem status approached in the research. The data was assessed with data analysis programmes. According to the results of the research, the individual innovativeness levels of the high school teachers were ascertained to be“questioning”. It was found that gender and research experience variables created a meaningful statistical difference on the individual innovativeness levels of the high school teachers. While attitudes of the high school teachers towards researches on education was found to be at good level, it was concluded that the attitudes towards researches on education did not create a meaningful difference based on the demographic variables. On the other hand, it was inferred that research qualifications of the sample group showed a meaningful difference according to gender, type of faculty graduated and research experience variables. Lastly, while a positive but weak correlation was determined between individual innovativeness level and research qualification, a similar positive but weak correlation was also found between attitude towards researches on education and research qualification. It is concluded that individual innovativeness level and attitude towards researches on education predicted 15 % of the research qualification.