Hafif düzeyde zihinsel engelli öğrenciler için 'Sosyal hayat modülü' kapsamında geliştirilen materyallerin etkisinin incelenmesi
Investigation of the impact of materials developed in the scope of 'Social life module' for mentally disabled students
  1. Tez No: 580426
  2. Yazar: HİLAL KOSİF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ GEÇİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, hafif zihinsel engelli öğrencilere sosyal hayat modülü içerisinde yer alan bazı kazanımların öğretiminde kullanılması için geliştirilen materyallerin öğrencilerin başarısına etkisi incelemek ve öğrencilerin uygulama sürecine ve materyallere yönelik görüşlerini belirlemektir. Çalışma Rize'de bulunan bir rehabilitasyon merkezinde öğrenim gören 8 hafif zihinsel engelli öğrenciyle yürütülmüştür. Çalışma tek gruplu yarı deneysel desende, nitel yaklaşım kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın veri toplama araçları, RAM tarafından kullanılan performans kayıt formu ve hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formlarıdır. Geliştirilen materyallerle yapılan uygulama sürecinin öncesinde ve sonrasında ulaşılan verilere göre materyallerin öğrencilerin akademik başarılarını olumlu etkilediği, öğrenciler ile yapılan görüşmelerde öğrencilerin materyallerle ilgili görüşlerinin olumlu yönde olduğu, dikkat ve ilgilerini arttırdığı verisine ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre özel öğretim öğretmenlerinin derslerinde materyallere yer vermesinin, öğrencilerin akademik başarılarına ve motivasyonlarına olumlu katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of the materials developed for the teaching of some of the gains in the social life module to students with mild mental disabilities on the success of the students and to determine the students' views on the application process and materials. The study was conducted with 8 mild mentally retarded students studying at a rehabilitation center in Rize. The study was conducted in a quasi-experimental design with a qualitative approach. The data collection tools of the research are performance record form used by RAM and semi-structured interview forms. According to the data obtained before and after the application process with the developed materials, it was found that the materials positively affected the academic achievement of the students, the students' opinions about the materials were positive in the interviews with the students and it increased their attention and interest. According to the results of the study, it is thought that the inclusion of materials in the lessons of private teachers will contribute positively to the academic success and motivation of the students.