Bir yerleşim birimi olarak kent anlayışında yeni politika: Yükselen değer olarak ?yavaş kent ?(citta slow)
New policies in understanding urban residental area: Rising valaue of ' slow city' concept
  1. Tez No: 314136
  2. Yazar: AYÇA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TATLIDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Özellikle son yıllarda ekonomik dönüşümlerin etkisiyle, her geçen gün daha çok insan kentlerde yaşamakta, yani kısaca dünya hızla kentleşmektedir. Bu nedenle kentler, bu hızlı değişim sürecinde kendi kimliklerinin sürekliliğini nasıl sağlayacağı, geçmişlerinden gelen değerli öğelerin nasıl kullanacağı gibi sorulara yanıt vermek durumundadırlar. Şüphesiz bu gelişme kendi kendine gerçekleşemeyeceği gibi etkili bir sürdürülebilir kent politikası gerektirir.Bu açıdan 1999 yılında İtalya'da uluslararası bir kent ağı olarak başlayan Cittaslow hareketi, ekonomik ve kültürel küreselleşmenin olumsuzluğuna karşı, yerel sürdürülebilirliğe dayanarak, çevre, ekonomi ve eşitliği temel alan, hayatın kentsel yaşanabilirliğini ve kalitesini korumayı zenginleştirmeyi hedefleyen alternatif bir sürdürülebilir kent modeli olarak ortaya konmaktadır.Bu amaçla, çalışmanın ilk bölümünde, Yavaş Kent kavramının anlaşılabilmesini sağlamak için ilgili litearatür taramasıyla Yavaş Şehirlerin özellikleri ortaya konulmuştur) .Daha sonra, yavaş Kent'in Türkiye'deki ilk temsilcisi olan Seferihisar, gerçekleştirdiği projeler kapsamında incelenmiştir. 2009 yılında üye olunmasından bu yana gelişen süreçte, Seferihisar'ın öncesinde ve sonrasında, halkın Yavaş Kent projesine olan algısı, beklentileri ve tutumunun nasıl değiştiğini, halkın bakış açısını (vizyonunu), nedenleriyle belirleyebilmektir.
Özet (Çeviri)
Especially in recent years, with each passing day, more and more people live in cities due to economic transformation, which means, in brief, the world is rapidly urbanizing. For this reason, cities are required to respond to those quoetions such as how it will provide the continuity of their identities in the process of rapid change, how it will possible to use the valuable items (factors/constituent) from the past. Definitly, this development cannot take place by itself, but it requires an effective sustainable urban policy.In that respect, in Italy, Cittaslow movement was started as an international urban network in 1999, as an alternative model of sustainable urban against negative effect of economic and cultural globalization, basing on local sustainability where it basicly focus on environment, economy and equity, aiming to maintain and enrich the quality and viability of urban life.For this purpose, in the first part of my study, to ensure the understanding of Slow City concept, Slow City characteristics has been set forth by literatue study. After that Seferihisar as the first Slow City representative of Turkey, carried out projects have been analysed. During the developing process of Seferihisar since being a member in 2009, perception of the residents , changing of attitudes and expectations , people?s line of vision is going to be determined with their causes in relation to Slow City project.