Finansal gelişmenin enerji tüketimi üzerindeki etkisi: OECD ülkeleri üzerine bir uygulama
The effect of financial development on energy consumption: An application on OECD countries
  1. Tez No: 580709
  2. Yazar: TUĞÇE GÜRSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ALSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı finansal gelişmenin enerji tüketimi üzerindeki etkisini incelemektir. Bu kapsamda 21 OECD ülkesinin 2003-2015 yılları arasındaki verileri analize edilmiştir. Çalışmada enerji tüketimi(kişi başına düşen kg) bağımlı değişken, doğrudan yabancı yatırımlar, yerli şirketlerin piyasa değeri, işlem gören hisse senetleri, yerli hisselerin hisse senedi ticaretinin toplam piyasa değeri, enflasyon, bankalar tarafından özel sektörlere sağlanan yerel krediler ve kişi başına düşen GSMH bağımsız değişken olarak belirlenmiştir. Çalışmada panel veri analizi ve generalized method of moments (GMM) kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda finansal gelişmenin enerji tüketimi üzerinde pozitif ve negatif yönde etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyse the effect of financial development on energy consumption. In this context, the data of OECD countries between 2003 and 2015 are included in the analysis. In the study, energy consumption dependent variable (kg per capita), foreign direct investments, market value of domestic companies, traded shares, total market value of share dealings of domestic shares, inflation, local loans which are provided to the private sector by the banks and GNP per capita have been identified as the independent variables. In the study, panel-data analysis and generalized method of moments (GMM) have been used. As a result of the study, it was revealed that financial development and energy consumption had a statistically significant relationship.