Nakit döngüsünün firma performasına etkisi ve çimento sektörü üzerine bir uygulama
The effect of cash cycle on the firm performance and an application on cement sector
- Tez No: 580763
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı; nakit döngüsünün firma performansı üzerindeki etkisini tespit etmektir. Çalışmada, Borsa İstanbul'da hisse senetleri işlem gören ve çimento sektöründe faaliyet gösteren 15 işletmenin 2008-2018 dönemine ait veri seti kullanılmıştır. Çalışmada bağımlı değişken olarak muhasebe temelli finansal performans göstergeleri kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler olarak nakit dönüşüm süresi, nakit dönüşüm süresinin hesaplanmasını sağlayan alacak tahsil süresi, stok dönüşüm süresi ve borç ödeme süresi kullanılmıştır. Ampirik analizlerde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra korelasyon ve çoklu regresyon yöntemleri uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda alacak, stok ve borç dönüşüm süresinin çimento şirketlerinin varlık ve özsermaye karlılığını etkilediği tespit edilmiştir. Başka bir ifade ile alacak, stok ve borç dönüşüm süresi arttıkça çimento şirketlerinin varlık ve özsermaye başına düşen karlılığı azalmaktadır. Anahtar
Özet (Çeviri)
The aim of this study; to determine the impact of the cash cycle on firm performance. In this study, data set for the period of 2008-2018 of 15 enterprises operating in the cement sector and whose shares are traded on Borsa Istanbul is used. In the study, accounting based financial performance indicators were used as dependent variable. As the independent variables, cash conversion time, receivables collection time which provides calculation of cash conversion time, inventory conversion time and debt payment period were used. In addition to descriptive statistics, correlation and multiple regression methods were used in empirical analysis. As a result of the analyzes, it has been determined that the conversion period of receivables, stocks and debts affects the return on assets and equity of cement companies. In other words, the profitability of cement companies per asset and equity decreases as the conversion period of receivables, stocks and debts increases.