Finansal performans ölçümünde yatırımın nakit akım karlılığı yaklaşımı (YNAK) ve enerji firmaları ile ilgili bir uygulama
Cash flow return on investment (CFROI) approach in financial performance measurement and an application related to energy firms
  1. Tez No: 580772
  2. Yazar: EYÜP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN MERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Günümüzde artan rekabet koşulları göz önüne alındığında finans teorisinde yaşanan gelişmeler çerçevesinde şirketlerin temel amacının kar maksimizasyonundan çok değer maksimizasyonu olgusu benimsenmeye başlamıştır. Şirketler için temel olarak yatırımcıların ilgisini çekecek bir değer oluşturmak amaç haline gelirken, bu değerin en doğru şekilde ve herkes tarafından kabul edilen bir ölçüm yöntemi ile ölçülmesi önem kazanmıştır. Bu nokta da muhasebe temelli geleneksel performans ölçütleri yetersiz kalmış ve değer temelli performans ölçütleri ön plana çıkmıştır. Finansal performans ölçümünde, yatırımın nakit akım karlılığı (YNAK) yöntemi uluslararası işletmeler tarafından genel kabul görmüş bir performans değerleme ölçüm yöntemidir. Bu doğrultuda, BİST' de yer alan enerji firmalarının 2006-2016 yılları dönemler itibariyle dikkate alınarak finansal verileri incelenmiş ve ülkemizdeki enerji sektörünün yatırımın nakit akım karlılığı yöntemine göre finansal performans değerlemesi üzerine bir uygulama çalışması yapılmıştır. Şirketlerin hissedarlarına değer oluşturup oluşturmadığı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In view of the increasing competition conditions, the principle of value maximization rather than profit maximization has started to be adopted. As a basis for companies to create a value that will attract the interest of investors, it has become important to measure this value in the most accurate way and by a measurement method accepted by all. At this point, accounting-based traditional performance criteria were insufficient and value-based performance criteria came to the fore. In the financial performance measurement, the cash flow profitability (CFROI) method of the investment is a generally accepted performance appraisal measurement method by international enterprises. In this respect, the financial data of the energy companies in the BIST were taken into consideration in the period of 2006-2016 and an application study was conducted on the financial performance evaluation of the energy sector in our country according to the cash flow profitability method of the investment. It has been analyzed whether companies create value for their shareholders.