Kocapınar pomzası ile üretilen hafif betonun ısı geçirgenliğinin araştırılması
  1. Tez No: 58081
  2. Yazar: HABİB UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Kum, çakıl, çimento ve suyun belirli oranlarda karıştırılması ile elde edilen beton, günümüzün en önemli yapı malzemelerinden biridir.Bu malzemenin ısı yalıtkanlık gücünün zayıf olması, önemli bir dezavantaj olarak görülmektedir. Bu çalışmada; Van - Erciş yöresinde bulunan Kocapınar mevkiinden temin edilen pomza' nın (hafif agrega) değişik oranlarda kullanılması ile üretilen hafif betonların ısı iletkenlikleri araştırılmıştır. Bunun için 6 grup beton karışımı üretilmiştir. Granül hale getirilen pomza ilk 3 beton grubu için %25, %50, %75 ve %100 oranlarında normal agrega yerine kullanılarak farklı slumplarda betonlar üretilmiştir.' Üretilen bu betonların birim ağırlıkları ve ısı iletkenlikleri araştırılmış ve %100 normal agrega kullanılarak üretilen betonun aynı özellikleri ile karşılaştırılmıştır. Diğer grup betonlarda ise 200, 250, 350, 400 ve 500 kg/m3 dozajlı betonlar üretilerek ısı iletkenlikleri araştırılmış ayrıca %16.67, %33.33, %50 ve %67.67 oranlarında puzolanlı karışımlar hazırlanarak betonun ısı iletkenliği üzerine etkileri incelenmiştir. Sonuçta; Kocapınar mevkiinden temin edilen pomza kullanılarak üretilen betonların birim ağırlıklarının normal betonlara göre %40 oranında daha düşük olduğu, ısı iletkenliklerinin de %46 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca Çimento dozajının artmasıyla betonun birim ağırlığının ve ısı iletkenliğininde arttığı, puzolan miktarıyla ısı iletkenliği arasında herhangi bir ilişki bulunmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Produced by mixing clear proportion of sand, gravel, cement and water, concrete is one of the most important structural materials. The fact that the thermal insulation capacity of this material is low is. a disadvantage. In this study, the thermal conductivity of lightweight concretes produced by using at different proportions pumice which was obtained from Kocapmar in Van - Erciş region were investigated. For this, six group concrete mixtures have been produced. The concretes were produced at different slumps, by using granulated pumice instead of normal agregates in various rates like 25 %, 50 %, 75 % and 100 % for first trial mixes. The unit weights and thermal conductivities of the concrete have been investigated and compared with the same of concrete produced by using 100 % normal agregates. At the others, in order to investigate the relations between cement contents and thermal conductivity concretes have been produced at 200, 250, 350, 400 and 500 kg/m3 dosages. In addition, the mixtures with pozzolans at different proportions like 16.67 %, 33.33 %, 50 % and 66.67 % have been prepared and it's effects on the thermal conductivity of concrete have been investigated. As a result, it has been realized that the unit weights of concretes produced by using pumice obtained from Kocapmar region were 40 % lower than those of normal concrete and their thermal conductivity were decrease 46 % approximately. On the other hand, an increase in the cement dosage increased the unit weight and thermal conductivity of concrete and there is no relation between pozzolans amount and thermal conductivity.