Turistik destinasyon pazarlaması açısından kentin destinasyon marka imajının incelenmesi: Ağrı ili örneği
Investigation of the city's destination brand image in terms of touristic destination marketing: Ağri province case
  1. Tez No: 580826
  2. Yazar: SERDAR GEVENLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde yüksek katma değer üretmenin önemli bir bileşeni haline gelen üretim ve turizm faktörü, küresel rekabette bölgesel ve toplumsal gelişmenin motorunu da oluşturmaktadır. Bu sebeple dünyada sürekli yeni cazibe merkezleri oluşturulmakta ve birçok şehir, yeni programlar ve projeler geliştirmektedir. Bu büyük rekabet içerisinde turistlerin ilgisini çekebilmek adına artık şehirler de insanlar nezdindeki imajlarını pozitif anlamda yeniden oluşturmaya çalışarak ve markalaşma stratejileri uygulayarak destinasyonları için rekabet avantajı elde etmeye çalışmaktadırlar. Bu çalışmanın temel amacı, Ağrı ilinin bir turizm destinasyonu olarak ele alınarak kentin destinasyon marka imajının incelenmesi ve katılımcıları demografik özellikleri açısından destinasyon marka imajı düzeyleri arasında anlamlı farklılıkların olup olmadığının tespit edilmesidir. Araştırmanın kapsamını, Ağrılı olmayan, başka illerde yaşayan ve de Ağrıya ilk kez gelen katılımcılar oluşturmaktadır. Çalışmada tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yönteminden yararlanılarak yüz yüze anket yöntemiyle toplam 429 katılımcıdan veri toplanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, frekans dağılımı, güvenilirlik analizi, açımlayıcı faktör analizi ve varyans analizinden yararlanılmıştır. Analizlerin yapılmasında SPSS 22.0 paket istatistik programından yararlanılmıştır. Araştırma gerçekleştirilen varyans analizleri sonucunda yaş, eğitim ve gelir düzeyleri ile destinasyon marka imajı arasında anlamlı farklılıkların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The factor of production and tourism, which has become an important component of high added value production today, constitutes the engine of regional and social development in global competition. For this reason, new centers of attraction are being created all over the world and many cities are developing new programs and projects. To attract the attention of tourists in this great competition, cities are now trying to gain a competitive advantage for their destinations by positively recreating their image with people and applying branding strategies. The main aim of this study is to investigate the destination brand image of the city and to determine whether there are significant differences between the destination brand image levels in terms of the demographic characteristics of the participants. The scope of the study consists of the participants who are not painful, living in other cities and coming to Ağrı for the first time. In this study, data were collected from 429 participants using face-to-face survey method by making use of non-random sampling methods. The arithmetic means, standard deviation, frequency distribution, reliability analysis, exploratory factor analysis and variance analysis were used in the analysis of the data. SPSS 22.0 package statistics program was used in the analysis. As a result of the analysis of variance, significant differences were found between age, education and income levels and destination brand image.