Bilgi paylaşımının çalışan yaratıcılığı ve yenilik yapma davranışı üzerindeki etkisinde algılanan örgütsel desteğin aracı rolü: Bilişim teknolojileri çalışanları üzerine bir araştırma
The mediating role of perceived organizational support in the effect of knowledge sharing on the employee creativity and innovative behavior: A research on information technology employees
- Tez No: 580830
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
İşletmelerin başarısını etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi şüphesiz çalışanların katkılarıdır. Rekabetin arttığı günümüz koşullarında, işletmeler hedeflerine ulaşmak için çalışanların yaratıcı ve yenilikçi fikirlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Verimliliği arttırmak ve rekabetçi gücü koruyabilmek için işletmelerde kritik bir yere sahip olan bilişim teknolojileri çalışanlarının katkısı ayrıca önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, bilişim teknolojileri çalışanlarının örtülü bilgi paylaşımının çalışan yaratıcılığı ve yenilikçi davranış üzerindeki etki düzeyini incelemek ve bu etkinin ortaya çıkmasında algılanan örgütsel desteğin aracı rolü olup olmadığını tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'de bilişim sektörünün merkezi olması sebebiyle, İstanbul ilinde faaliyet gösteren özel firmalarda bir araştırma başlatılmıştır. Araştırma, 488 bilişim teknolojileri çalışanını kapsayan bir anket çalışması şeklinde uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPPS, AMOS ve LISREL istatistik programları ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde, örtülü bilgi paylaşımının çalışanların yaratıcılığı ve yenilikçi davranışları üzerinde pozitif ve anlamlı etkilere sahip olduğu yönünde bulgulara ulaşılmıştır. Ayrıca; algılanan örgütsel desteğin, hem örtülü bilgi paylaşımı ile çalışan yaratıcılığı arasındaki ilişkide (“AMOS(ÖBP->ÇY)=0,49; AMOS(ÖBP->AÖD->ÇY)=0,39”,“LISREL(ÖBP->ÇY)=0,44; LISREL(ÖBP->AÖD->ÇY)=0,35”) hem de örtülü bilgi paylaşımı ile yenilikçi davranış arasındaki ilişkide (“AMOS(ÖBP->YD)=0,46; AMOS(ÖBP->AÖD->YD)=0,34”,“LISREL(ÖBP->YD)=0,42; LISREL(ÖBP->AÖD->YD)=0,31”) kısmi aracılık etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors which affects the success of enterprises is undoubtedly employees' contributions. In today's competitive environment, enterprises need creative and innovative ideas of employees to achieve their goals. In order to increase efficiency and maintain competitive power, the contribution of information technology employees who have a critical position in enterprises is also important. The aim of this study is to examine the effect of tacit knowledge sharing of information technologies employees on employee creativity and innovative behavior and to determine whether the perceived organizational support has madiating role in the emergence of this effect. In accordance with this aim, due to the center of the information technology sector in Turkey, a research was started in private firms operating in İstanbul provinence. The research was conducted as a survey study which included 488 information technology employees. The data obtained from this surveys were analyzed by SPSS, AMOS and LISREL statistical programs. As a result of the analyzes, it has been found that tacit knowledge sharing had positive and significant effects on employee creativity and innovative behaviors. Also; it has been determined that perceived organizational support has a partial mediating effect both on the relationship between tacit knowledge sharing and the employee creativity (“AMOS(TKS->EC)=0,49; AMOS(TKS->POS->EC)=0,39”,“LISREL(TKS->EC)=0,44; LISREL(TKS->POS->EC)=0,35”) and on the relationship between tacit knowledge sharing and innovative behavior (“AMOS(TKS->IB)=0,46; AMOS(TKS->POS->IB)=0,34”,“LISREL(TKS->IB)=0,42; LISREL(TKS->POS->IB)=0,31”).