İş Hukuku'nda dava şartı olarak arabuluculuk sisteminin etkinliği: Sakarya ili örneği
Evaluation of mediation, implementation examples and possible consequences of Labor Law
  1. Tez No: 580855
  2. Yazar: İRFAN ATIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışma üç bölüm halinde incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde hukuk uyuşmazlıklarında alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri ve arabuluculuk ana başlığı altında öncelikle alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin tanımı, tarihsel gelişimi, amacı, sebebi ve ortak özelliklerine kısaca değinilmiştir. Devamında hukuk uyuşmazlıklarında başlıca alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden olan müzakere, vakaların saptanması, tahkim, kısa duruşma ve arabuluculuk uygulamalarına değinilerek arabuluculuğun diğer uyuşmazlık çözüm yöntemleriyle karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise iş hukukunda dava şartı arabuluculuk konusu incelenecektir. Üçüncü ve son bölümünde ise iş hukuku zorunlu arabuluculuk uygulamasına yönelik örnekler verilerek arabuluculuk görüşmelerinin anlaşma veya anlaşamama ile neticelenmesine etki eden unsurların neler olduğu konusunda tespitler yapılmaya çalışılmış olup devamında sonuç kısmı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was analyzed in three sections. In the first part of the study, the alternative dispute resolution method in legal disputes and mediation home page briefly touches on the definition, alternative center, objective, cause and common characteristics of alternative dispute resolution methods. The negotiation took place on the start of cases, the work of the employees in arbitration, short term and meditation practices, and other dispute resolution of mediation. In the second part of the study, the subject of mediation in labor law will be examined. In the third and final chapters, it is continuing to understand whether the options that are arranged to go in the field of labor law compulsory mediation are the factors that affect the negotiation of conclusions or conclusions.